ECB: Zahájí program QE již tento týden?

21.01.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Spíše ne! Dle našeho názoru vyčká ECB až na okamžik po volbách v Řecku. To je aktuálně považováno za bolestivý článek EU. Avšak to, že začíná evropský vlak vjíždět do stanice "Tiskárna", je zcela jasné a nezpochybnitelné.

Šéf ECB pro deník Die Zeit zopakoval, že hrozba deflační spirály zde stále trvá, a že řídící výbor ECB je připraven naplnit mandát, který mu byl udělen a tedy skupovat vládní bondy na podporu ekonomiky eurozóny. Není náhodou, že členové ECB hovoří především v německých médiích neboť Německo představuje nejvýraznějšího oponenta programu kvantitativního uvolňování v Evropě. ECB zastává názor, že není možno ignorovat inflační pokles (o 0,2%) a chce přinést stimul, který pomůže naplnit inflační cíle, a který by měl být ukotven 22. ledna na zasedání ECB. Ukotven bude! Avšak nebude příliš konkrétní. Důvod? Podrobnosti nákupu dluhopisů by mohly výrazně ovlivnit výsledek voleb v Řecku, což není v zájmu ECB.

Otázky objemu nákupu dluhopisů, případně teritoriální alokace, budou upřesněny až po volbách. Pravděpodobněji těsně po volbách, protože tlaky na konkrétní podobu sílí. Jak uvedl guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny, musí se rozhodnout co nejdřív, jelikož i rozvaha centrální banky zaznamenala propad v porovnání s ostatními významnějšími centrálními bankami.

Eurozóna je tažena směrem k deflaci. Sahá tedy po úsporných opatřeních, která pozastaví rostoucí dluh. A není to problém pouze EU, resp. eurozóny. Zajímavý pohled poskytl Richard Batley ze společnosti Lombard Street Research, který uvedl, že globální deflační tlak se zvýšil v důsledku relativního poklesu ekonomické moci USA. Čína rovněž prochází svízelným přechodem, přičemž její vysoká míra investic začíná postupně klesat. Růst domácí poptávky se zpomalil, což přispívá k poklesu světových cen komodit a energií.

Predikce na tento týden

Zlato v minulém týdnu přesáhlo hranici 1282 dolarů/unci. Doporučuje se krátkodobě zůstat "medvědem" a vyčkat na situaci po událostech: zasedání ECB, stabilizace CHF. Okamžitá podpora je nyní vidět na úrovni 1235/40, zatímco odpor je vidět na úrovni 1300/05, pokud by pokračoval pozitivní trend z minulého týdne, tak další úrovní je hranice 1320 dolarů.

Zdroj: Jaroslav Křůpala, Zlaťáky.czPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.