Euro přes ISM průmyslu roste
Euro k dolaru roste 0,5 % d/d na 1,134. Trh prorazil dlouhodobou dominantní opěrnou zónu 1,165 – 1,225 a manévruje nad podporou 1,12. Americká data ek. aktivity většinou překonávaly očekávání: zejména lednový Index spotřebitelského sentimentu Conference Board silně vzrostl a dosáhl nejsilnější hodnoty za posledních přibližně 7let, tedy solidních hodnot před finanční krizí 2008. Ale také prosincové Prodeje nových domů respektive lednový Index nákupních manažerů Chicaga příjemně překvapily, pouze HDP za čtvrté čtvrtletí nedosáhl na očekávání. Data jako celek potvrzují solidní růst ek. aktivity. Vývoj zaměstnaneckých nákladů za čtvrté čtvrtletí potvrdil očekávání a tím i drobné zrychlení růstu mezd. Ten je ale stále slabý. Fed rozhodnutím monetární politiky opět poněkud přiblížil zvýšení hlavní úr. sazby, zřejmě od druhého pololetí. Důvodem dosavadní nerozhodnosti je nesoulad solidní ek., aktivity a trhu práce a na druhé straně nízké inflace. Fed se snaží získat čas na vyjasnění situace a vývoje ekonomiky a vyčkávat s dalším směrem monetární politiky jak to jen bude udržitelné. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0% a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb spíše od druhého pololetí 2015. Události jsou stále příznivé pro dolar.
Tento týden trh získá řadu obchodních impulsů z rozličných ek. zpráv: Lednový Index ISM zpracovatelského průmyslu (dnes, 16.00 SEČ), lednový Index ISM služeb (středa), Produktivita práce/Jednotkové pracovní náklady (Q4, čtvrtek), prosincová Obchodní bilance (čtvrtek) a lednová Zaměstnanost (pátek). Nejen ek. aktivita ale i trh práce vykazují solidní růst. Informace posledních kvartálů potvrzují tendenci posledních let, kdy produktivita práce zpomalila růst na malou úroveň. Diferenciál rychlejšího růstu ekonomiky před zaměstnaností se totiž zúžil. Přes tento vývoj ale jednotkové pracovní náklady rostou mírně kvůli nízkému růstu mezd. Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní přibližně 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. Na tomto trendu se podílí při stabilním růstu exportu a importu zejména nižší dovoz ropy.
V posledních kvartálech euro sláblo hlavně kvůli dalšímu razantnímu posílení ultraexpanze monetární politiky ECB v červnu a září a v nemenší míře opět signálem, že ECB je připravena v tomto směru podniknout další kroky. Banku tíží hlavně problém velmi slabé inflace, která se slabostí ekonomiky pokračuje. Banka by ke zvýšení inflace k svému závazku potřebovala těžko dosažitelné významnější zrychlení růstu HDP. K dosažení těchto cílů by potřebovala ještě citelně slabší euro.
Spokojenost ECB s oslabováním eura potvrdil i Draghi koncem září, kdy řekl, že silné euro může kompenzovat slabost ek. aktivity vyvolanou geopolitickým napětím. Prostředkem k dosažení slabého eura, posílení ek. růstu a inflace má být další posílení již ultraexpanzivní monetární politiky, tedy růst peněžní nabídky a cílený tlak na pokles tržních úrokových sazeb. Toto potvrdilo i vystoupení prezidenta ECB Draghiho na Frankfurtském evropském bankovním kongresu, které ještě zesílilo očekávání tendence monetární ultraexpanze.
Draghi uvedl, že ECB podnikne COKOLIV, aby co nejrychleji zvýšila inflaci a inflační očekávání. Cokoliv Draghi myslí posílení monetární ultraexpanze, bude-li třeba. Tendence k dalšímu uvolňování ultraexpanzivní monetární politiky a oslabování eura tak pokračuje. To dlouhodobě signalizuje další možnou slabost eura, narušení dlouhodobých růstových formací a tak i významnější dlouhodobý, trendový obrat vývoje minulých let v souladu s fundamentální analýzou.
Trh během července narušil 2letou podpůrnou linii, která držela středně a dlouhodobý růstový trend a která byla zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu. To zřejmě znamená výraznější a dlouhodobější obrat, trh navíc po zářijovém zasedání ECB dokonce rozštíplo i hlavní podpůrné pásmo 1,297 – 1,315 a klíčové podpory 1,165 – 1,225. Uvedené dlouhodobé technické signály se silnými fundamentálními důvody tlačí trh dolů.
Další minimální významné střednědobé a dlouhodobé cíle, respektive podpory, tvoří 1,12, 1,072, 1,065 a 1,011, rezistence pak 1,188, 1,195, 1,203, silné rezistentní regiony 1,211 – 1,213, 1,225 – 1,229, 1,249 – 1,259 a 1,279 – 1,292. Další rezistenční limity představuje pásmo 1,3 – 1,305. Jeho případné znovuzískání by obnovilo významnější růstový moment, nicméně z důvodů odmítnutí technické a fundamentální analýzy i současného sentimentu na trhu ale asi jen stěží bude významně vyzváno či překonáno.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy