S&P 500 – denní komentář
S&P 500: Trh čeká na produktivitu práce a mzdy
Březnový futures kontrakt hlavního akciového indexu S&P 500 v mimoburzovním obchodování posiluje 0,8 % d/d na 2040. Úterý trh zakončil níže s informacemi, že ECB odmítla akceptovat řecké dluhopisy jako krytí půjček řeckých bank. Tím opět vzrostla hrozba insolvence Řecka. Na druhou stranu zabodovaly akcie Walt Disney růstem o 8% s nečekaně dobrými kvartálním výsledky zisku.
Dnes trh zaujmou ve 14.30 SEČ Produktivita práce/Jednotkové pracovní náklady (Q4) a Obchodní bilance USA. Informace posledních kvartálů potvrzují tendenci posledních let, kdy produktivita práce zpomalila růst na malou úroveň. Diferenciál rychlejšího růstu ekonomiky před zaměstnaností se totiž zúžil. Přes tento vývoj ale jednotkové pracovní náklady rostou mírně kvůli nízkému růstu mezd. Schodek amerického zahraničního obchodu na měsíční bázi činní přibližně 2/3 deficitu před světovou finanční krizí v roce 2008. Na tomto trendu se podílí při stabilním růstu exportu a importu zejména nižší dovoz ropy.
Index S&P 500 v první polovině října týdnu klesl, ve svém minimálním bodě až o 10 % ze svého zářijového maxima, čímž vykreslil nejsilnější korekci cen akcií od roku 2011. Obecně příznivý vývoj a výhled americké ekonomiky, podpořený i solidními firemní výsledky, ale pomohli trhu najít v oblasti hlavní podpůrné zóny 1801 – 1812 prozatím potvrzené dno a dotáhnout se úchvatně rychle a razantně zpět do dvouletého rostoucího kanálu k rekordním hladinám.
Trh opět testuje klíčové podpory. Korekce ještě nemusí být u konce, důležitá bude funkčnost podpor 2001 a 1960 – 1972. Případný pokles by trh opět zavedl pod multiletý rostoucí trendový kanál k podpůrným zónám 1875 – 1880 a 1801 – 1813. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730 či 1638. Případné potvrzení podpor by trh nasměrovalo k rezistencím 2055, 2061, 2072, 2088, 2121, 2139 případně 2231.
I když nestabilita na Ukrajině udržuje trh v napětí, je znát, že trh si udržuje růstový trend ve víře, že situace nepropukne v globální světovou krizi. Burza ve střednědobém a dlouhodobém pohledu těží z příznivých fundamentálních zpráv a výhledu.
V dlouhodobém pohledu trh těží z příznivého makroekonomického prostředí, které vyplývá ze stabilnějšího a posilujícího růstu americké ekonomiky a nízké inflace. Existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace.
Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce, začala plnit svoji dlouhodobou strategii a cíl - vracet monetární politiku k normálu a stabilizovat finanční trhy v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky vyššími úr. sazbami. Fed navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Centrální banka také naznačuje přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již tento rok, zřejmě od druhého pololetí. Spíše k umírněnosti ale může Fed vést stále doutnající nebezpečí dlouhodobě nízké inflace. To oslabuje zmíněnou chystanou dlouhodobou strategii centrální banky.
Na druhou stranu Fed nedávno naznačil, že nízká inflace, asi hlavní překážka přechodu k vyšším úr. sazbám možná pro Fed není až takovou překážkou. Proto, že centrální banka nemá fenomén nízké inflace stále dostatečně zmapován a zanalyzován a tudíž aspekt není jednoznačným faktorem proti vyšším úr. sazbám, nýbrž zejména „pouze“ potenciálním rizikem. To vše potvrzuje, že Fed stále směřuje ke zvýšení úr. sazeb. Zvyšování úr. sazeb nicméně ale může být menší, pomalejší a/nebo odkládáno. Vzhledem k tomu se tak celkově nyní Fed snaží získat čas na vyjasnění situace a vývoje ekonomiky a rétoriku přitvrzuje zatím jen mírně. Fed se také proto snaží uklidňovat trhy před zvyšováním úr. sazeb a limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku.
Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-2 %. V zápise k prosincovému zasedání nezvykle explicitně naznačil, že je nepravděpodobné zvyšování úr. sazeb před půlí roku. Lze předpokládat, že je jen otázkou času zřejmě druhého pololetí roku, kdy Fed ke zvyšování úr. sazeb přistoupí a otázkou bude spíše, jak velké či malé, respektive rychlé či pomalé, zvýšení bude. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0% a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb spíše od druhého pololetí 2015.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Proto by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu.
Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy