ČNB plánuje slabou korunu alespoň do konce 2016, na deflaci kvůli ropě nebude reagovat

05.02.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bankovní rady České národní banky podle očekávání ponechala úrokové sazby na faktické nule (0,05%) a potvrdila závazek devizových intervencí proti koruně, s cílem zabránit posílení koruny pod úroveň 27 CZK/EUR alespoň do poloviny roku 2016, dosud ČNB uváděla pouze do roku 2016.

 

Naopak radikální změnu doznala dnes představená makroekonomická prognóza. Vůči předchozí verzi (listopad 2014) ČNB výrazně snížila svůj výhled na inflaci kvůli nízké ceně ropy. ČNB sice inflační výhled snižuje několik čtvrtletí v řadě, ale tentokrát jde o jedno z nejrazantnějších snížení. Nově centrální banka předpokládá, že letošní rok bude inflace záporná, nebo nulová a do kladných hodnot se překlopí až na konci roku, pak by se postupně měla přiblížit k úrovni 2% v průběhu 2016. Naopak levná ropa by měla být pozitivním faktorem pro ekonomický růst, který podle ČNB by měl postupně zrychlit až k úrovni 3% v příštím roce. Podle našeho názoru je prognóza ČNB lehce optimistická pro růst HDP, naopak po dosavadní zkušenosti s inflačním vývojem jsme skeptičtí, že v příštím roce dojde k rychlému zvýšení inflace, ale spíše půjde opět o pozvolnější proces a inflační prognózu bude centrální banka opět revidovat směrem dolů.

 

Prognóza

CPI

HDP

 

3M PRIBOR - průměr

 

1Q/16

2Q/16

2014

2015

2016

2015

2016

února 2015

1,1%

1,6%

2,3%

2,6%

3,0%

0,3%

0,3%

listopad 2014

2,1%

2,3%

2,5%

2,5%

2,8%

0,4%

1,2%

Zdroj: ČNB

 

Guvernér Singer v prohlášení uvedl, že ČNB bude letos tolerovat nízkou či dokonce zápornou inflaci vyvolanou levnější ropou. Ovšem pokud by inflační výhled pro příští rok, včetně růst mezd zůstal nízký, může ČNB reagovat dalším oslabením koruny. Centrální banka tak dává jasný signál, že v současnosti neplánuje posouvat intervenční hladinu. Tento postoj ČNB se na jednu stranu zdá být pochopitelný - nebude reagovat na jednorázový výkyv -, ale na druhou stranu se pozvolna se dostává do konfliktu z hlediska konzistentností vůči přelomu 2013/2014. Na konci roku 2013 ČNB odmítala tolerovat i sebemenší deflaci (zlevnění elektřiny) v následujícím roce a přistoupila k oslabení koruny, proto při konzistentní měnové politice by riziko dalšího oslabení koruny mělo být relativně velké. Ale proti tomu stojí poslední opakovaná vyjádření z ČNB, že podobný krok není na pořadu dne, ale je relativně vzdáleným rizikem.

Podle ČNB nejsou rizika vychýlena ani jedním směrem, ale zase rostou nejistoty dalšího vývoje. Jedním zdrojem nejistot je, jaký bude mít dopad na ekonomiku QE od ECB. Druhý je další vývoj mezd v prostřední nízké inflace.

 

Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – vydrží nejen do konce roku 2016, ale spíše i déle. Finanční trhy na zasedání ČNB nereagovaly, koruna k euru se držela kolem 27,75 CZK/EUR, výnosy na peněžním a dluhopisovém trhu zůstaly beze změny.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE