ČR - Průmysl drží vysoké tempo, obchodní bilance vloni s rekordním přebytkem

06.02.2015 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Průmyslová výroba – prosinec

Průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o silných 7,3% a překonala očekávání (6%). V prosinci pozitivní roli sehrály kalendářní efekty (+1 pracovní dny), ale i sezónně očištěná produkce meziměsíčně vzrostla o 0,6 % m/m a tempo meziročního růstu se udrželo na úrovni 4,6%. Zajímavostí je, že z hlediska objemu celkové produkce se český průmysl v prosinci vyhoupl na novou rekordní úroveň a překonal předchozí maxima ze začátku roku 2008.

Ve struktuře nenastalo žádné překvapení, data dál ukazují na robustní růst domácího průmyslu, na který překvapivě jen minimálně dolehlo zpomalení v západní Evropě. Tahounem růstu byla podle očekávání výroba aut (+16 % r/r; příspěvek k celkovému  růstu + 2,3 p.b.), kterou doplnil elektrotechnický průmysl (+15 %) a také klasická výroba strojů (+8 %). Dominantní faktorem byla v prosinci opět zahraniční poptávka, protože celkové tržby vzrostly o 8 % r/r, z toho z vývozu o 18 %. Oživení průmyslu se přirozené přelévá i na trh práce, když také solidně roste zaměstnanost v průmyslu (+2,3% r/r). Dobrý výhled průmyslu dál také podporuje vysoký růst nových zakázek (+12 %) a předchozí listopadový výsledek (+3 %) se ukazuje spíše jako jednorázové zakolísání. Do tohoto obrázku zapadají i vysoké hodnoty předstihových ukazatelů, jako jsou index nákupních manažerů, které svou úrovní naznačují růst 5-6%.

Za celý rok 2014 průmyslová výroba vzrostla o 4,9 %. Pro letošní rok také očekáváme výsledek mezi 4-5 %.

 

Obchodní bilance – prosinec

Obchodní bilance v prosinci podle metodiky národního pojetí vykázala schodek 3,0 mld. korun (-10 mld. prosinec 2013), což výrazně překonalo očekávání (-6,0 mld.). Zahraniční obchod na konci roku obvykle končí ze sezónních důvodů ve schodku, když odstávky v průmyslu (Vánoce) vedou k nižšímu obratu obchodu a následně i deficitu. Růst exportu (+10 % r/r) opět výrazně zrychlil a odpovídá silným datům z průmyslu. Hlavní destinací, kam rostly exporty, byla západní Evropa  -   Británie (+27 %), Francie (+17 %), Německo (+12 %). Naopak dál výrazně klesají exporty do Ruska (-9 % r/r). Za tempem exportu (+10 %) v prosinci výrazně zaostával růst importu (+6 %), kdy jedním z faktorů byl efekt levnější ropy, která z hlediska celkové bilance snížila schodek téměř o 8 mld. korun.

Za celý rok 2014 obchodní bilance skončila s rekordním přebytkem 157 mld. korun (107 mld. v 2013), což odpovídá asi 3,7% HDP. V letošním roce by přebytek mohl dosáhnout 190 mld. korun (4,4% HDP), když by se měl projevit efekt levnější ropy.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE