EUR/USD: Silná zaměstnanost USA oslabuje korekci
Euro k dolaru stagnuje d/d na 1,131. Trh po narušení dlouhodobé dominantní opěrné zóny 1,165 – 1,225 a manévruje nad podporou 1,12. Uplynulý týden euro vykazovalo signály korekce i po smíšených informacích americké ekonomiky: lednový Index ISM zpracovatelského průmyslu zaostal za očekáváním a naznačil oslabení růstu aktivity odvětví na nevýraznou rychlost. Podobně pak produktivita práce a jednotkové pracovní náklady za druhé pololetí vykázaly slabší růsty než se čekalo a potvrdily slabší výkonnost produktivity práce a mezd. Naopak lednové ISM služeb a hlavně zaměstnanost ale rostly citelně rychleji oproti očekávání. Prosincová obchodní bilance pak vykázala citelně větší deficit než se čekalo. Data jako celek potvrzují solidní růst ek. aktivity při slabším růstu produktivity práce a jednotkových pracovních nákladů. Informace tak zatím jsou spíše příznivé pro dolar.
Tento týden trh budou zajímat hlavně lednové Maloobchodní tržby USA (čtvrtek) a HDP Francie, Německa a eurozóny (Q4). Spotřeba domácností USA decentně roste. Data by měly potvrdit trvající slabší růst ekonomiky eurozóny. Data jsou nadále dobrá pro dolar, méně už pro euro.
V posledních kvartálech euro sláblo hlavně kvůli dalšímu razantnímu posílení ultraexpanze monetární politiky ECB v červnu a září a v nemenší míře opět signálem, že ECB je připravena v tomto směru podniknout další kroky. Banku tíží hlavně problém velmi slabé inflace, která se slabostí ekonomiky pokračuje. Banka by ke zvýšení inflace k svému závazku potřebovala těžko dosažitelné významnější zrychlení růstu HDP. K dosažení těchto cílů by potřebovala ještě citelně slabší euro.
Spokojenost ECB s oslabováním eura potvrdil i Draghi koncem září, kdy řekl, že silné euro může kompenzovat slabost ek. aktivity vyvolanou geopolitickým napětím. Prostředkem k dosažení slabého eura, posílení ek. růstu a inflace má být další posílení již ultraexpanzivní monetární politiky, tedy růst peněžní nabídky a cílený tlak na pokles tržních úrokových sazeb. Toto potvrdilo i vystoupení prezidenta ECB Draghiho na Frankfurtském evropském bankovním kongresu, které ještě zesílilo očekávání tendence monetární ultraexpanze.
Draghi uvedl, že ECB podnikne COKOLIV, aby co nejrychleji zvýšila inflaci a inflační očekávání. Cokoliv Draghi myslí posílení monetární ultraexpanze, bude-li třeba. Tendence k dalšímu uvolňování ultraexpanzivní monetární politiky a oslabování eura tak pokračuje. To dlouhodobě signalizuje další možnou slabost eura, narušení dlouhodobých růstových formací a tak i významnější dlouhodobý, trendový obrat vývoje minulých let v souladu s fundamentální analýzou.
Trh během července narušil 2letou podpůrnou linii, která držela středně a dlouhodobý růstový trend a která byla zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu. To zřejmě znamená výraznější a dlouhodobější obrat, trh navíc po zářijovém zasedání ECB dokonce rozštíplo i hlavní podpůrné pásmo 1,297 – 1,315 a klíčové podpory 1,165 – 1,225. Uvedené dlouhodobé technické signály se silnými fundamentálními důvody tlačí trh dolů.
Další minimální významné střednědobé a dlouhodobé cíle, respektive podpory, tvoří 1,121, 1,109, 1,072, 1,065 a 1,011, rezistence pak 1,153, 1,188, 1,203, 1,211 – 1,213, 1,221, 1,226, 1,249 – 1,259 a 1,274 – 1,292. Další rezistenční limity představuje pásmo 1,301 – 1,304. Jeho případné znovuzískání by obnovilo významnější růstový moment, nicméně z důvodů odmítnutí technické a fundamentální analýzy i současného sentimentu na trhu ale asi jen stěží bude významně vyzváno či překonáno.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy