Jen: BoJ nepřekvapila, trh se zaměřuje na americká data
Jen k dolaru klesá 0,1 % d/d na 119,3. Měna krátce zakolísala v odpovědi na rozhodnutí monetární politiky a komentáře BoJ, které nepřinesly zásadní překvapení. Banka potvrdila roční cíl expanze monetární báze 80 bln. JPY dle očekávání trhu v poměru hlasování 8/1. Komentáře ale byly spíše růstové: dlouhodobá inflační očekávání, export i produkce dle pozorování centrální banky rostou. Podle guvernéra Kurody inflace dosáhne na 2% cíl tento rok s potvrzením, že se jej BoJ se nadále snaží dosáhnout co nejdříve. Podle něj nyní není třeba další zásah monetární politiky. Efekt zvýšení spotřební daně dle Kurody ochabuje. Informace jsou celkově pro jen nepříznivé, ale v dlouhodobějším pohledu zpráva obsahuje sdělení pro jen příznivé.
Trh dnes získá zajímavý impuls k obchodování ve 14.30 SEČ, kdy budou zveřejněny lednové PPI, Zahájení/Povolení staveb domů. Ve 20.00 SEČ pak Fed zveřejní zápis ze zasedání monetární politiky 27.-28. ledna. Data by měla potvrdit růst trhu domů. Dlouhodobě podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace v posledních měsících slábnou, značně se projevuje citelně slabší ropa a ceny energií, respektive benzínu. Ceny nyní meziročně rostou pod cílem Fedu 2 %. Na druhou stranu meziroční jádrová inflace (růst cen bez cen potravin a energií), ať už produkční či spotřebitelská je od cíle centrální banky vzdálena jen mírně. Tato série data by to měla potvrdit.
To oslabuje chystanou dlouhodobou strategii centrální banky zvyšovat úr. sazby. Zvyšování tak proto může být menší a/nebo odkládáno. Na druhou stranu v posledních týdnech se na základě vývoje ekonomiky, trhu práce, inflace a komentáři Fedu očekávání zvyšování úr. sazeb přiblížilo. Fed na lednovém zasedání monetární politiky opět komentáři naznačil přiblížení zvýšení úr. sazeb, navíc tehdy ještě bankéři neznali novou zprávu zaměstnanosti, která potvrdila akceleraci expanze trhu práce. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb spíše od druhého pololetí 2015, otázkou bude spíše, jak velké či malé, respektive rychlé či pomalé, zvýšení bude. Informace jsou tak nadále dobré pro dolar.
Jen v posledních dnech slábl v kontextu posilování dolaru po silné zprávě zaměstnanosti a obnovení býčího trendu akciových burz. Trh tak narušil kvartální trojúhelník, což ale dosud nebylo potvrzeno. Trh tak pro další růst potřebuje udržet 118,6, 117,5, zóna 115,4 – 115,9, 112,3 – 112,6 a 111,7 a 111,1. V případě potvrzení růstu trh patrně zaktivuje postup na pásmo 120,2 – 121,1. Další překážky představují 121,8, 124,1, 125,6 a dlouhodobě 135,2.
Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik. Americké hospodářství solidně roste, logicky tedy Fed signalizuje možnost zvyšování úrokových sazeb Fedem, což vede ke globálnímu posilování dolaru. Naopak japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků při silné ultraexpanzivní monetární politice BoJ. Na druhou stranu trh už je blízko klíčových dlouhodobých rezistencí a tlak významnější korekci poroste.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy