240 miliard EUR: Co za tuto finanční pomoc nabídne Řecko?

26.02.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Zlato testuje hranici 1200 dolarů za unci a investoři i nadále budou sledovat vývoj finanční krize v Řecku, která nebere konce.

Minulý pátek ministři financí eurozóny uzavřeli dohodu s Aténami a dojde tak k rozšíření záchranného programu. Tržní sentiment posílil v pátek poté, co eurozóna schválila rozšíření pomoci řecké ekonomice o 240 miliard eur. Tím se na první pohled odstranily obavy, že země bude čelit krizi likvidity.

Dohoda Řecka s ministry financí eurozóny vyžaduje po řecké vládě, aby poskytla co nejdřív první seznam reformních opatření. Soupis je podmínkou pro čtyřměsíční prodloužení programu úvěrové pomoci pro zadluženou zemi. Jakékoli nedodržení tohoto slibu ze strany řecké vlády a jejího ministra financí Varufakise může znamenat další pohromu pro Řecko. Mezitím německé deníky přinášejí zprávy o tom, že německý ministr financí Wolfgang Schäubl uspokojivý návrh od Řeků zatím neobdržel, tudíž jakákoliv další podpora nebude možná.

Návrh přesto dorazil včas, což na Twitteru v úterý potvrdil mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Opatření údajně zahrnují plány boje s daňovými úniky a korupcí, boj proti pašování pohonných hmot a tabáku. Nyní se čeká na reakci věřitelů, zda tento seznam schválí. Ze strany EU, ECB a MMF se dají očekávat výrazné připomínky a doplňující podmínky.

Investoři s napětím očekávají úterní jednání Kongresu a vystoupení předsedkyně Fedu Janet Yellen. Zápis z nedávného zasedání Fedu, který vyšel minulý, týden ukázal nechuť ke zvýšení úrokových sazeb ze strany FEDu. Yellen tak bude mít první příležitost vyvrátit či potvrdit tyto informace a zároveň poskytnout komentář k "senzačním" datům pracovních míst z počátku tohoto roku. Další data nejsou rovněž příliš pozitivní.

Prodeje existujících domů v USA v lednu klesly více, než se předpokládalo. Zpráva z Národní asociace realitních kanceláří ukázala, že prodeje propadly o 4,9 % na 4,82 milionů z prosincových 5,07 milionů. Ekonomové očekávali pokles na 4,95. I z těchto dat je patrné, že americká ekonomika není nafukovací, a zvýšení sazeb není tématem nejbližších dní a měsíců.

Predikce na tento týden

Zlato v pondělí prolomilo hranici 1200 dolarů a většina účastníků trhu očekávalo testování dalších hranic podpor pod touto úrovní. Cena se však odrazila z hranice podpory 1190 dolarů, zpět na 1205 dolarů. Stále však čekáme na větší aktivitu na trhu, která by se měla zvýšit v úterý po vystoupeních Draghiho a především Yellen. Naše rada je sledovat potenciální nákupní příležitosti na minimech (nakoupit při poklesech). To následně vyvolá výraznější poptávku, která by potvrdila aktuální býčí trend. Zároveň však upozorňujeme na rostoucí hladinu měnového páru CZK/USD. Objasnění data zvýšení úrokových sazeb ze strany Yellen, by tento ukazatel navýšil až o 3 % k úrovni 25 CZK/USD.

Autor příspěvku: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE