EUR/USD se včera v předstihu propadl před dnešním zasedáním Evropské centrální banky (ECB) nejníže od září 2003 na hodnotu 1,1026. Od centrální banky se dnes očekává, že oficiálně spustí program kvantitativního uvolňování (QE) a představí jeho detaily. Polovina ekonomů dotázaná agenturou Reuters předpokládá, že program QE bude prodloužen hlavně kvůli klesající inflaci. Zatím je nastaven tak, že banka měsíčně uvolní 60 mld. eur v průběhu následujících 18 měsíců, tedy od března 2015 do září 2016. Trhy budou sledovat, zdali banka plánuje nakupovat i dluhopisy s negativním výnosem. Výnosy španělských a portugalských státních dluhopisů klesly tento týden na rekordní minima. ECB dnes rovněž zveřejní nový aktuální výhled vývoje HDP a inflace eurozóny. Podle všeho budou vyhlídky hospodářského růstu pozitivnější, což ale prý nebude platit pro očekáváný vývoj inflace. Na druhé straně index amerického dolaru se i díky slabšímu euru vyhoupl na 11letá maxima.
Ačkoliv euro na tyto očekáváné události již předem reagovalo, evropské akcie kopírovaly negativní americký sentiment. Proto by dnes mohly vytěžit z programu QE a posílit. Nezapomeňme, že dnes rovněž zasedá britská centrální banka.
Japonští investoři nakoupili předchozí týden druhý největší týdenní objem zahraničních aktiv, což souvisí s penzijní reformou. Poptávka po zahraničních aktivech a vyšší úrokové výnosy amerických státních dluhopisů budou nadále silným faktorem pro posilování USD/JPY.
Philip Lowe, náměstek guvernéra australské centrální banky (RBA), v noci vyjádřil spokojenost s vývojem domácí měny, které postupně oslabuje. Po slovech spokojenosti s lepší valuaci měnového kurzu, AUD mírně posílil k hodnotě 0,7840 vůči USD.
Béžová kniha Fedu potvrdila slova banky, že americká ekonomika expanduje ve všech regionech a její vyhlídky jsou růžové. Zpráva rovněž ukázala, že v některých odvětvích již dochází k růstu mezd, což je klíčové pro zvýšení úrokových sazeb. Jako aktuální krátkodobou hrozbu kniha naznačuje pokles aktivity v energetickém odvětví v souvislosti s poklesem ceny ropy a studené počasí.
Ve svém včerejším projevu Charles Evans, hlasující člen bankovní rady Fedu, uvedl, že banka by měla počkat se zvýšením úrokových sazeb do prvního čtvrtletí 2016. Vzhledem k tomu, že Evans je zastánce uvolněné monetární politiky, přijali investoři tato slova s nadhledem a stále kalkulují s tím, že banka přistoupí k utažení monetární politiky letos na podzim.
Čína stanovila nový cíl pro růst HDP v letošním roce na 7 procent, nejníže za posledních 11 let. V loňském roce cílila na číslo 7,5 procenta. Zdůvodňuje to tím, že preferuje kvalitu před kvantitou. Nicméně ze strany Číny lze nadále očekávat podporu ekonomy a uvolňování monetární politiky, což bude pozitivní pro globální poptávku po rizikových aktivech.
Kanadský dolar včera posílil po zasedání tamní centrální banky, z něhož vyplynulo, že banka v nejbližší době neplánuje dále snižovat úrokové sazby, CAD rovněž posíli díky ropě, která ukončila včerejší obchodní den po čtvrté v řadě v zisku.
NZD/USD podruhé nepřekonal hodnotu rezistence 0.7600. Dokonce lze na svíčkách vidět delší knoty, což indikuje nevůli k dalšímu růstu. Nyní jej čekají hodnoty podpory v podobě zelených trendových čar. Po jejich proražení lze očekávat oslabení NZD/USD.
Zlato opustilo konsolidační trojúhelník (zeleně) a vydalo se směrem na jih testovat modrou trendovou linii, jež spájí dna cen od loňského listopadu. Reakce na tuto modrou čáru bude klíčová. V případě proražení dolů (ideálně uzavřením denní svíčky pod ni) lze očekávat další oslabování zlata a testování předchozích minim. V opačném případě se zlato od trendové linie odrazí a půjde opět testovat hodnotu 1 230 USD.
Stříbro se pohybuje v klesajícím trendovém kanálu, do nějž je ideálně vstoupit u horné hrany kanálu, abychom minimalizovali riziko ztráty. Klesající trend potvrdí prolomení aktuální hodnoty 16,20. Stříbro pak může cílit na hodnoty z konce loňského a začátku letošního roku.