Americká data a silný dolar přivedly zlato na 1160 dolarů

11.03.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Zlato se na začátku tohoto týdne ustálilo na úrovni 1160 dolarů po poklesu ceny evropských akcií a zároveň po ukončení dolarové rallye, která nastartovala svůj strmý vzestup po pátečních amerických datech o pracovních místech, a posílily se tak debaty a očekávání, zda Fed bude zvyšovat úrokové sazby již v létě tohoto roku.

„Data z pátku byla výrazně lepší než trh očekával, což by mělo Fed přinutit ke změně jeho aktuálního směřování již na příštím zasedání,“ uvedl analytik Citi David Wilson. Páteční zpráva o zaměstnanosti totiž ukázala, že američtí zaměstnavatelé navýšili v únoru pracovní místa o 295 000 a míra nezaměstnanosti tak klesla na nejnižší úroveň od května 2008. Míra nezaměstnanosti klesla z lednových 5,7 % na aktuálních 5,5 %. Tyto údaje z amerického ministerstva práce poukazují na statistické zlepšení situace na trhu práce, což by mohlo přimět FED k rychlejšímu rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Statistické údaje se zlepšují - statistika má vždy cenné údaje, ale reálná situace je zpravidla taková, že vznikají ve větší míře pouze částečné úvazky (part time), což výsledné hodnoty může zkreslit a nevyjádří tak skutečnou situaci na trhu práce.

Americký dolar se zastavil po nárazu do 11,5 ročního maxima vůči koši předních světových měn. Poptávka po fyzických drahých kovech by mohla na hlavních asijských trzích poskytnout určitou podporu, uvedli analytici UBS.

„Myslíme si, že konsolidace cen drahých kovů jsou nyní oprávněné, protože trh čeká na čerstvé katalyzátory. Sezónnost naznačuje, že zlato může být ohroženo, na druhou stranu aktuální ceny podpoří vyšší aktivitu napříč fyzickým trhem a nastane oživení směrem k psychologické úrovni 1200 dolarů.“

UBS analytici aktuálně očekávají silný psychologický tlak na komoditní kovy. Kov bude držen pod hranicí 1200 dolarů pod vlnou spekulací, zda budou či nebudou zvýšeny úrokové sazby a s jakou rychlostí. Analytici zároveň uvedli, že přehodnotí své krátkodobé prognózy, protože očekávají, že drahé kovy se v příštích několika týdnech sjednotí pod tlakem pádu ceny zlata. "Nastavili jsme naše nové krátkodobé předpovědi pro stříbro na 16,25 dolarů ze 17,4 dolarů v rámci měsíční predikce a na 15,8 dolarů z 16,5 dolarů na tři měsíce," dodali.

Predikce na tento týden

Silnější americká data z minulého týdne stlačila cenu žlutého kovu až na dvouměsíční minimum. Po pátečních datech pracovních míst v USA, klesl žlutý kov o 2,5 %. Po spuštění QE ze strany ECB se zlato drželo pod 1200 dolarů/unci. Fyzická poptávka je slabší a to zejména ze strany Číny, jejíž poptávka je zpomalena z důvodu postupných signálů zpomalení hospodářského růstu. Silnější USD rovněž limitoval cenu drahých kovů a nadále ji limitovat bude (25,33 CZK/USD v 9:40). Do cen těsně pod úrovní 1200 mají medvědi navrch. Denní podpora se proto vyskytuje na úrovni 1155 až 1150 dolarů/unci, kde by však mělo dojít k testování dna a následně by se měl kov odrazit zpět k vyšším hodnotám. Týdenní odpor se nachází mezi 1193 až 1200 dolary.

Autor: Jan Žák, Zlataky.cz

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE