Kdy bude yuan rezervní měnou a čínské banky součástí LBMA?

25.03.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Čína je zase o krok blíže k získání zvláštního postavení na měnovém trhu a nejen na něm. Čína se snaží o začlenění yuanu do systému rezervních měn Mezinárodního měnového fondu, a tím by se yuan zařadil po bok amerického dolaru, eura, jenu a britské libry. Na nedělním fóru prezentoval guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan připravenost yuanu na začlenění měny do mezinárodních rezerv. A jaká je reakce ze strany MMF?

„Vítáme a sdílíme tento cíl a budeme v této oblasti úzce spolupracovat s čínskými úřady. Myslíme si, že to bude fungovat,“ uvedla šéfka MMF Christine Lagardová. Vzhledem k tomu, že se Čína netají svým zájmem a plánem krýt národní měnu zlatem, začíná stupňovat svoji aktivitu v začleňování do dalších institucí.

Jak je známo, světový obchod s drahými kovy má sídlo v Londýně. Tvůrcem tohoto trhu je asociace London Bullion Market Association (LBMA), která je zároveň vlastníkem duševního vlastnictví k procesu London Benchmarkingu a správy Ice Benchmarkingu (IBA). Ze čtrnácti účastníků LBMA trhu, patří 5 členů mezi tzv. "FULL Market Makers" a dalších 9 členů jsou "pouze" Market Makers. Rozdíl spočívá v tom, že full makeři kvótují všechny tři možné produkty (Spoty, forwardy a opce) a je to těchto 5 institucí:

 • Barclays Bank Plc
 • Goldman Sachs International
 • HSBC Bank USA NA
 • JP Morgan Chase Bank
 • UBS AG

Mezi devět LBMA tvůrců trhu, kteří stanovují ceny v jednom nebo dvou produktech jsou:

 • Bank of America Merrill Lynch (O)
 • Citibank N (S)
 • Credit Suisse (S, O)
 • Deutsche Bank AG (S, O)
 • Mitsui & Co Drahé kovy (S)
 • Morgan Stanley & Co International Plc (S, O)
 • Societe Generale (S)
 • Standard Chartered Bank (S, O)
 • Bank of Nova Scotia -ScotiaMocatta (S, F)

Mnozí věřili, že by se k těmto 14 členům mohla přidat alespoň jedna čínská banka nebo možná dokonce tři. Velká PĚTKA je složena z bank z dob starého London Gold Fixu a z Goldman Sachs a UBS, ale nikde není žádná stopa čínského zapojení a čínského vlivu. World Gold Council (WGC) ve svých analýzách dlouhodobě označuje Čínu za druhého největšího spotřebitele zlata na světě, tak proč by její banky nemohly být součástí nejužší pětky. Zájem o členství v LBMA projevily tři čínské banky - Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China a China Construction Bank. Zdá se, že všechny tři splňují přísné kvalifikační podmínky, taky aby ne, když první z nich je největší světovou bankou, co se týče objemu aktiv, a zdá se být nemyslitelné, aby se jakýkoliv nový systém stanovování ceny zlata obešel bez největší banky největšího spotřebitele světového zlata.

LBMA a IBA doposud odkládali jakékoliv začleňování čínských bank do vlastní struktury. Nepochybně zde převládá obava, že jakmile se jednou čínské banky začnou podílet na procesu fixace, západní banky ztratí svoji dominanci v tvorbě cenových kritérií, kterou disponovaly po dobu téměř 100 let a postupně bude docházet k odlivu fyzického zlata ze západu na východ.

Predikce na tento týden

Aktuálně jsme svědky dynamického obratu z medvědího trendu na trend býčí. Cena zlata prolomila hranice odporu a lze očekávat, že zlato má potenciál otestovat hranici 1200 - 1220 dolarů/unci. Podle vývoje křivky žlutého kovu to lze označit za korektní předpoklad. Vývoj CZK/USD má klesající trend a blíží se hranici k 25 CZK/USD. Co se týče obav z posilující koruny vůči euru (aktuální vývoj přes 27,4 je jasným signálem, že obavy jsou liché), ČNB na čtvrtečním zasedání potvrdí svůj závazek držet korunu nad hranicí 27 CZK/EUR, a její obchodníci budou zajisté připraveni jakýkoliv negativní vývoj poupravit intervencí na forexovém trhu.

Autor komentáře: Jan Žák, Zlataky.czPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE