Květnový futures kontrakt ropy WTI klesá 2,4 % d/d na 47,5 s očekáváním přijetí dohody atomového programu Íránu výměnou za zvýšení exportu ropy. Očekávání jsou optimistická ve prospěch přijetí dohody, byť dílčí překážky stále představují neshody o jaderném výzkumu a téma uvolnění sankcí. Tento vývoj by dále citelně zvýšil nabídku ropy na trhu a dále zatlačil níže cenu ropy.
Trh dnes zabsorbuje březnové informace USA, na programu jsou Firemní barometr Chicaga (15.45 SEČ) a Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (16.00 SEČ). Trh za březen čeká posílení indexu Chicaga a tím i obnovení alespoň malého růstu ek. aktivity regionu po únorovém propadu. Svůj vliv pravděpodobně měly stávka na západním pobřeží a nezvykle chladné a bouřlivé počasí. Spotřebitelská nálada amerických domácností po dlouhých letech od světové finanční krize v posledních měsících vyrostla na svůj dlouhodobý solidní normál, který je současně maximem od předkrizového roku 2007 a měla by se tam i v březnu více méně udržet.
I jiné regionální a celostátní zprávy (zejména propady maloobchodních tržeb, index ISM průmyslu, regionální data ek. aktivity, mírná data trhu domů) v posledních měsících naznačily citelnější oslabení růstu sektorové a agregátní ek. aktivity na slabší úroveň, na druhou stranu akceleruje růst trhu práce, spotřebitelský sentiment a aktivita služeb jsou solidní. Data jsou tak poslední dobou smíšená. Zdá se však, že celková ek. aktivita po očištění o tyto efekty stále solidně roste, což potvrdila v nedávném vystoupení i šéfka Fedu Yellenová. Ta čeká solidní růst spotřeby domácností a HDP.
Technický pohled: Trh v minulých týdnech ustál další prodejní vlnu a potvrdil platnost hlavní podpory 42,7 – 44,6. Trh pro dlouhodobější stabilizaci ceny a obnovení růstu ceny potřebuje potvrdit klíčový podpůrný milník 42,7 - 44,6. Další podpory: 37,6, 32,9 (minimum z 2008) a 16,7 (minimum z 2001). Naopak start růstového trendu zahájí postup přes 52,6 a hlavně pásmo 54,5 - 54,7. Pak by trh mohl zacílit na 60,0, 71,3, 73,7, 76,6, dále potom 90,0.
Propad cen akcelerovaly průrazy klíčových technických podpor, jednak klíčové multileté podpory od roku 2008 a hladiny 90,1 – 91,2, čímž značně poničil dlouhodobější růstový trend trhu včetně našeho výhledu. Druhou hlavní ranou pro ropu je demolice klíčové podpůrné vrstvy kolem 75,0. Sílu negativního sentimentu umocňuje lehkost, s jakou trh dlouhodobé podpůrné stálice odstranil. Trh tak podle dlouhodobějšího technického pohledu vtrhl do oblasti méně vysokých cen ropy, 32,7 – 90. Trh od většího propadu zatím uchránila zmíněná oblast 42,7 - 44,6.
Fundamentální pohled je nepřehledný: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovalo poslední a možná nejdůležitější rozhodnutí OPECu od světové finanční krize 2008 nesnížit objem produkce ropy a tedy uměle nestabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.
Výhled: Propad ceny pod 75,0 odstranil hlavní podpůrné limity a zcela exponoval prostor pro pokles. Navíc dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost posilování. Na druhou stranu stabilizovaný stav světové ekonomiky příliš neslábne a propad ropných cen jí může dát další růstový impuls. Propad pod 90 vede k přehodnocení pohledu na trh a bude velmi obtížné se nad tuto hladinu dlouhodobě vrátit.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy