Červnový futures kontrakt hlavního akciového indexu S&P 500 klesá 0,3 % d/d na 2045. Důvodem oslabení cen akcií byl mimo jiné pokles březnového index ISM zpracovatelského průmyslu na přibližně dvouleté minimum. Slabší růst aktivy odvětví se tak dále snížil. I jiná makroekonomické data regionální i celostátní sektorové aktivity vykazují překvapivé oslabení (např. zejména propady maloobchodních tržeb, index ISM průmyslu, regionální data ek. aktivity, mírná data trhu domů). Trh navíc vstupuje do výsledkové sezóny. Na druhou stranu ví, že na indikátory mají poslední dobou vliv dočasné efekty: stávka na západním pobřeží, chladná zima i efekt vyčkávání firem na zlevnění polotovarů či hotové produkce. Navíc jiná data ale vykazují setrvalou sílu (trh práce, aktivita služeb, spotřebitelský sentiment. Data jsou tak smíšená. Podobné hodnocení platí i pro výhledy pro tento rok: přes určitou redukci jsou ale očekávání stále optimistická. Zdá se však, že celková ek. aktivita po očištění o tyto efekty stále solidně roste, což potvrdila v nedávném vystoupení i šéfka Fedu Yellenová. Ta čeká solidní růst spotřeby domácností a HDP.
Technický pohled: Trh s pouze s minimální mezitýdenní změnou neopouští podpůrné pásmo 2032 – 2041. Další podpory: 2008, oblast 1960 – 1972. Případný pokles pod tato čísla by trh opět zavedl k 1914 – 1926, 1879 a 1801 – 1813. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730 či 1638. Rezistence: 2055, 2081, 2101, 2106, oblast 2117 - 2121, zóna 2166 - 2174, případně 2283.
Fundamentální pohled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy