Analýza: Americké trhy ve druhém týdnu

17.01.2005 | , Finance.cz
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ani v druhem letosnim tydnu se majoritnim akciovym indexum nepodarilo skoncit vyse. Ztraty vsak byly minimalni a tak se aspon podarilo zmirnit silne negativni momentum z uvodniho tydne.

Index 30 mamutich korporaci Dow Jones Industrial Average (DJIA) ukoncil patecni obchodovani na rovnych 10 558 bodech. Ztrata za cely tyden cinila necelych 46 bodu (0,4 %). Nasdaq Composite Index (COMPQ) skoncil jen o necely bod nize na hodnote 2087,91 bodech a sirsi index Standard & Poor 500 (S&P500)  ztratil necele 2 body (0,14 %) , kdyz se usadil na  1184,52 bodech. Tyto majoritni indexy dokonce zaznamenaly intertydenni vitezstvi, kdyz se jim podarilo skoncit 3krat vyse (Po, St, Pa) a jen 2krat nize. Uterni a ctvrtecni seance vsak rozhodne vymazaly skromne navyseni indexu a patecni "bounce" za slabeho objemu jiz jen dodal trochu privetivejsi fasadu zaverecnym cislum.

Nebyly to vsak tyto mirne ztraty, ktere zanechaly rozpacity dojem za celym druhym tydnem. Investory spise zneklidnuje fakt, ze akciove indexy zatim nebyly schopny vyprodukovat jediny silny den za doprovodu velkeho objemu uskutecnenych transakci. Dosavadni pozitivni dny byly spise vysledkem technickeho odskoceni z preprodanych urovni na velmi kratkodobych (15min., 30min.) grafech a tyto rally se vetsinou zastavily na nove vzniklych minirezistencich. Trhy mely vybornou prilezitost vystrelit vzhuru po zverejneni vybornych hospodarskych vysledku technologickych gigantu Intel Corp. (INTC) a Apple Computer (APPL), ale pocatecni nadseni  investoru postupne uvadlo, kdyz zjistili, ze ani tyto vyborne fundamentalni duvody nemotivovaly vetsinu k novym nakupnim vlnam.

Jen 87 z 500 (17,4 %)  akciovych spolecnosti ze sirsiho indexu S&P 500 (SPX) se prozatim nachazi vyse, nez kde se nachazely 31.12.2004. Podobne je na tom DJIA - kde jen  6 ze 30 (20 %) korporaci ma kladny vstup do roku 2005 a nejhure je na tom zatim index Nasdaq 100 (NDX), kde pouhych 16 spolecnosti ze 100 je nyni v plusovych hodnotach.

Mnozi participanti akciovych trhu na Wall Street jsou znepokojeni nepresvedcivym vstupem majoritnich indexu do noveho roku. Prvnich par dni kazdorocniho obchodovani je totiz povazovano jako vytecna prilezitost pro priliv cerstvych penez do investicnich nastroju v podobe akcii. Toto pocatecni obdobi je nyni za nami s opacnym vysledkem, nez vetsina financnich "gurus" predpovidala.  Rceni "nevenuj pozornost tomu, co lide rikaji, ale tomu, co delaji", opet naslo uplatneni. Penize opoustejici akciove trhy maji doposud prevahu nad novym prisunem, a tak  namisto ocekavaneho rustu indexu se dostavil v prvnich 10 dnech pokles. Pro investory to znamena navrat do reality. Duvody poklesu jsou ale logicke:

  • technicke aspekty silne prekoupenych pozic na kratkodobych i strednedobych grafech,
  • zvysujici se pocet distribucnich dnu  v kombinaci s prebujelym optimistickym sentimentem,
  • zamykani zisku,
  • opatrnost pred lednovymi geopolitickymi udalostmi,
  • vyckavani na dolozeni hospodarskych vysledku korporaci za 4.cvrtleti,
  • vycerpani byci.

Jiz v srpnu si velci investori si zacali pripravovat portfolia pro pripad obhajeni prezidenstke pozice dosavadniho obyvatele Bileho domu. Druha vlna "bulls" se dostavila tyden pred volbami (25.10.2004) a od tohoto dne medvedi prakticky nedostali sebemensi sanci pro jejich strategie po zbytek uplynuleho roku. Akciove indexy se jen nekolikrat pozastavily a vicemene setrvacnosti dokracely vitezne az do zaveru roku. V tento pocinek mnoho  manazeru investicnich fondu mohlo po vetsinu roku 2004 jen doufat. Manazeri ke konci roku nechteli predcasnym vybiranim zisku riskovat, ze se vynori houf medvedu  lacnych premenit korektivni pullback ve vyznamny pokles. Tim by se jiste ohrozily jejich bonusy. Pro jejich docileni (a prakticky i pro udrzeni sveho mista) byli manazeri odhodlani za kazdou cenu ukoncit rok v cernych cislech . Takto udrzovany trend ale nabral dalsi "prebytecne" investory a spekulanty spolehajici na neustale zduraznovany fenomen "Santa Claus rally". Vytvorila se situace, ze v zaveru roku poroste jednim smerem prilis mnoho pasazeru.

Prubeh uvodnich 2 tydnu zatim nevybocil z norem bezneho vybirani zisku. Nejvetsi  "profit taking"  se dostavil u indexu, ktere vykazovaly nejvetsi relativni silu v zaverecnych mesicich lonskeho roku - Dow Jones Transportation (TRAN), Russell 2000 (RUT), Nasdaq Composite (COMPQ), S&P 600 small caps (SML), Nasdaq 100 (NDX) a S&P 400 mid caps (MID). Investorum jiste neuniklo, ze tyto rotace penez probehly za zvysujiciho se poctu distribucnich dnu. Napriklad u indexu Russell 2000 (RUT), obsahujici mensi kapitalove spolecnosti, se lze domnivat, ze velci institucionalni hraci pristoupili k rapidni redukci predesleho akumulovani jejich pozic iniciovane pred 18 - 24 mesici. S ohledem na predchazejici silne vzestupy se nynejsi korekce mohou stale definovat jako protipohyby vyznamnejsich uptrendu. Majoritni indexy se totiz vzdalily od svych prosincovych maxim jen marginalne a k jejim opetovnym atakum by stacily vicemene dve podarene seance. Nejdulezitejsim ukazatelem  na grafech nejsou indikatory, ale stavajici cena indexu. Soucasne momentum stale smeruje na jih a zatim prolomilo jen minoritni supportove urovne. Dulezite podpory jsou jiz na dohled a vysledek jejich testovani by mohl pomoci k vyjasneni budouciho majoritniho pohybu indexu.

V tomto zkracenem tydnu (pondeli je v USA svatek) se pozornost upne na dalsi priliv hospodarskych vysledku za 4.ctvrleti 2004. Predlozi je mimo jine 76 akciovych spolecnosti z  indexu S&P 500 a 8 komponentu z DJIA 30. Mezi nimi napr. International Business Machines (IBM),  General Motors (GM),  General Electric (GE), Citigroup Inc. (C),  Pfizer Inc. (PFE) a Yahoo Inc. (YHOO).

Doposud dolozene vysledky za 4Q se pohybuji v prumeru +15¨% v earnings. Predchazejici, 3. ctvrtleti se mohlo dokonce pochlubit 28,3 % rustu v EPS, nejvyssim za poslednich 10 let. Investori jiz nyni  zvazuji, jak vyzni porovnani  letosniho tretiho ctvrtleti s timto rekordem dekady. Nutno ale dodat, ze obavy VZDY patrily a budou patrit na akciove trhy v JAKEMKOLIV ekonomickem prostredi.

Autorem analýzy je Antonin Zmuran, nezávislý analytik kapitalových trhů USA

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE