USA: Zápis Fedu může ukázat, že hrdliččí peří nosí jestřáb

08.04.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

20.00 SEČ – Zápis z rozhodování Fedu monetární politiky (17.-18. březen):

Fed na březnovém zasedání monetární politiky učinil dvě nejvýznamnější a současně velmi aktuální novinky: 1) v  mediánových projekcích optima monetární politiky snížil zvýšení úr. sazby pro tento i příští rok. Důvodem opatrnosti je např. trvale nízká inflace včetně svého jádra (bez cen potravin a energií). Nízká inflace zůstává pro Fed zdrojem nejistot a rozdílných pohledů na její další vývoj. Ke všemu v posledních měsících data naznačila zpomalení růstu ekonomiky (zejména propady maloobchodních tržeb, index ISM průmyslu, regionální data ek. aktivity, mírná data trhu domů). 

Na druhou stranu tím možná zaniká další klíčový vzkaz centrální banky trhům: 2) v prohlášení výhledu monetární politiky Fed vynechal zmínku o trpělivosti se zahájením zvyšování úr. sazby, namísto toho pak uvádí, že její zvýšení na příštím dubnovém zasedání je nepravděpodobné. Vypuštění komentáře trpělivosti se zvyšováním úr. sazeb přepíná Fed do pohotovostního režimu, kdy může kdykoliv úr. sazbu zvýšit. Stále totiž platí, že Fed pokračuje v cestě k vyšším úr. sazbám. Fed dlouhodobě hodlá úr. sazby zvyšovat zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i dlouhodobě příznivý vývoj resp. solidní růst ekonomiky a zejména akcelerace již silné expanze trhu práce.

Snížením optima zvyšování úr. sazeb se poněkud zmírní očekávání zahájení a míry zvýšení úr. sazeb, otázkou ovšem je na jak dlouho. Ještě více než v minulosti tak platí, že další vývoj úr. sazeb tak rozhodnou aktuální ek. data. Oslabení růstu ekonomiky a inflace z přelomu roku a tím i odkládání zvyšování úr. sazeb stále pokračuje (naposledy k tomu po zasedání značně přispěla poslední zpráva zaměstnanosti za první čtvrtletí). Slabost by nicméně měla být dočasná vzhledem k odstávkám fungování v přístavech na západním pobřeží a s tím, jak se časem projeví vyšší výdaje firem a domácností kvůli poklesu cen ropy, trvajícímu optimismus firem, který se projevuje zvyšováním zaměstnanosti. Zvyšování úr. sazeb by pak přišlo dříve.

Právě ve prospěch tohoto scénáře a jako signál spíše jestřábího ladění dokumentu vyznělo nečekaně jednoznačně optimistické vystoupení šéfky Fedu Yellenové, jinak stále považované za hrdličku v rámci FOMC v San Franciscu necelé dva týdny po zmíněném zasedání. Yellenová hodnotila posilování trhu práce jako rapidní a vyjádřila očekávání pravděpodobného pokračování posilování trhu práce, spotřeby domácností přes určité zklamání posledních dat ukazatele a HDP dokonce nad potenciál ekonomiky v příštích kvartálech a stabilizaci dosud nízké inflace. Také proto se podle ní Fed domnívá, že zvýšení úr. sazby, byť postupné, tak pravděpodobně během roku a v příštích letech bude vhodné.

Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb nejdříve ve druhém pololetí.

Tendence k vyšším úr. sazbám je příznivá pro dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Čím pomalejší cesta k vyšším úrokům, tím lépe pro akciový trh.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE