V USA netěží polovina ropných souprav

10.04.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především zavedení horizontálních vrtů skrz břidlicové skály.

Nejvíce ropy produkují tři hlavní oblasti: pánev Permian na západě Texasu, Eagle Ford na jihu Texasu a oblast Bakken v Severní Dakotě. Díky propadu ceny ropy, který započal v polovině loňského roku, jsou těžaři nuceni zavírat vrtné soupravy a to přímo nevídaným tempem. Jako první přišly na řadu soupravy, které neměly smluvené dlouhodobé kontrakty. Počet aktivních vrtných souprav klesl téměř o 50 procent na současných 813 plošin. Přitom ještě na konci září loňského roku bylo v provozu 1592 souprav. Zůstaly jen ty nejproduktivnější, kde těžba ropy zůstává zisková i na cenové úrovni 40 USD za barel. Nabízí se tedy otázka, proč se zároveň nezpomaluje i produkce ropy? Odpovědí je produktivita. Nové vrty dokážou produkovat ropu rychleji, a tak dohánějí výpadek v počtu klesajících souprav. Spojené státy díky tomu produkují nejvíce ropy od roku 1973.

Graf: Denní produkce ropy v tisících barelech a počet aktivních ropných souprav v USA (zdroj: Bloomberg)

20150410_colosseum_1

Uvedené dokazuje i poslední měření zásob černého zlata ze dne 8. 4. 2015, kdy jejich týdenní přírůstek v USA činil neuvěřitelných 10,9 milionu barelů. Jedná se tak o největší zvýšení ropných zásob za posledních 15 let.

Graf: Týdenní změna zásob ropy v USA v milionech barelů (zdroj: Bloomberg)

20150410_colosseum_2

Investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že zásoby ropy v terminálu Cushing dosáhly 90 % kapacity. Přesto všechno se však cenová úroveň 40 USD za barel jeví jako silná a trh prozatím nemá tendenci ji pokořit směrem dolů.

Graf: Měsíční vývoj ceny futures kontraktu na ropu WTI v USD za barel (zdroj: Colosseum)

20150410_colosseum_3

Z pohledu technické analýzy, tak přichází příhodný čas, kdy po rychlém cenovém propadu může přijít korekce směrem vzhůru. Úroveň 40 dolarů byla v minulosti trhem již několikrát testována a existuje pravděpodobnost, že se tak stane i nyní. Nakupovat ropu mohou investoři například skrze pákové futures kontrakty obchodující se na americké burze NYMEX.

Autor příspěvku: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE