Povelikonoční týden byl na evropských trzích zkrácený (v pondělí zavřeno) a ani neobsahoval výrazné události. Zápis z březnového zasedání Fedu, zveřejněný ve středu večer, nic nového k vývoji měnové politiky nenaznačil. Ve vedení Fedu existuje názorový rozkol, zda sazby zvýšit již v červnu nebo později na konci letošního roku, ale druhá skupina tvoří většinu a brzké zvyšování sazeb asi není na pořadu dne. V Evropě lehké napětí panovalo opět kolem Řecka, zda ve čtvrtek pošle splátku půjčky MMF, což se nakonec i stalo. Na druhou stranu trhy postupně přestávají reagovat na stále opakující se problémy kolem Řecka. Akciové indexy v západní Evropě přidaly za celý týden v průměru kolem 2-3 % t/t, německý index DAX se poprvé v historii přehoupl přes hranici 12 300 bodů. V USA akciové trhy rostly do 1 % t/t. Domácí index PX zakončil týden na 1052 bodech, což znamenalo růst o 0,8 % t/t.
Jediná výrazná korporátní zpráva v rámci pražské burzy se týkala Fortuny. Management připravil v krátké době investorům již druhé nepříjemné překvapení. Společnost oznámila, že nevyplatí žádnou dividendu ze zisku minulého roku. Zrušení dividendy souvisí především s dříve oznámenými plány na investice do nové IT platformy. Nová dividendová politika pak bude oznámena až po skončení tohoto finančního roku. Zrušení dividendy pro nás není až tak výrazným překvapením, i když jsme alespoň minimální dividendu očekávali. Jako více problematické vnímáme to, že investoři budou po celý zbytek roku v nejistotě ohledně dalšího vývoje dividend. Reakce investorů byla podle očekávání negativní a akcie Fortuny odepsaly 7,5 % t/t na 93,3 Kč, což byl největší propad v rámci BCPP.
Naopak největší nárůst zaznamenaly akcie Unipetrolu (+8,9 % na 139 Kč). Za růstem nebyla žádná fundamentální zpráva.
Z dalších zpráv: Podle informací deníku E15 prodal fond T. Rowe Price cca tři čtvrtiny své akciové pozice v CME (+0,2 % t/t na 67,6 Kč), kterou získal na začátku r. 2014, a to se ztrátou cca 10 %. Podle Bloombergu měl fond 4,14 % akcií firmy a byl čtvrtým největším akcionářem. Lehce pozitivní zprávou pro ČEZ (+0,4 % t/t na 642 Kč) bylo rozhodnutí Mezinárodního rozhodčího soudu v Paříži, který zamítl většinu nároků společnosti Electrica proti ČEZu. Ta požadovala za porušení privatizačních smluv více než 81 mil. EUR (2,2 mld. Kč). ČEZ nakonec zaplatí 5,7 mil. EUR, což odpovídá zhruba 156 mil. Kč nebo 0,3 Kč na akcii.
V nadcházejícím týdnu reportuje čísla za 1Q pojišťovna VIG (v úterý). Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 399 mil. EUR. Hrubé předepsané pojistné by mělo meziročně zůstat téměř beze změny (oček. -0,2 % na 9 203 mil. EUR). Tento vývoj zhruba odpovídá nekonsolidovanému pojistnému, které společnost reportovala již v lednu. Kromě čísel budou investoři sledovat především návrh dividendy, který by měl být v souladu s trendem posledních 5 let. To znamená růst dividendy o 10 centů na 1,4 EUR na akcii (3,3% hrubý dividendový výnos. Podle našeho názoru je v rámci zveřejnění výsledků nějaké překvapení (negativní či pozitivní) s výraznějším dopadem na akcie nepravděpodobné.
V zahraničí se naplno rozjede výsledková sezóna. Z pohledu českých titulů bude zajímavý čtvrtek, kdy reportuje kvartální čísla mateřská společnost Philip Morris International, kde může zaznít nějaká poznámka o vývoji českého trhu. Z ostatních jsou v úterý na programu výsledky bank JPMorgan, Wells Fargo a společností Johnson&Johnson a Intel. Ve středu pak vybíráme Bank of America, Delta Air, Netflix, SanDisk, Charles Schwab a Petrobras. Ve čtvrtek investiční banka Goldman Sachs, Citigoup, American Express, Schlumberger. A na závěr týdne to budou Honeywell a GE.
V příštím týdnu by také Řecko mělo předložit přepracovaný návrh reforem. Z makrodat v USA budou zveřejněny maloobchodní tržby za březen v úterý (oček. +1,0 %, předchozí -0,6%), ve středu průmyslová aktivita v NY (oček. 7,0, předchozí 6,9), průmyslová výroba (březen, oček. -0,3%, předchozí +0,1 %), ve čtvrtek zahájené stavby domů (březen, oček. 1040 tis., předchozí 897 tis.) a na závěr týdne pak spotřebitelská důvěra podle U. of Michigan (oček. 93,7, předchozí 93,0). V Evropě bude nejdůležitější středeční rozhodnutí ECB o měnové politice, změna sazeb se nečeká (0,05 %). Čína oznámí v pondělí exporty (březen, oček. 9,0 %, předchozí 48,9 %) a importy (březen, oček. -10,0 %, předchozí -20,5 %). Ve středu pak Čína zveřejní data z průmyslu za březen (březen, oček. 6,9 %, předchozí 6,8 %) a HDP za 1Q15 (oček. +7,0 %, předchozí +7,3 %).