Květnový futures kontrakt ropy WTI zpevňuje 0,8 % d/d na 52,4 s dílčí podporou květnových informací mírné redukce produkce břidlicové ropy v USA a tenzí na Blízkém východě. Hlavní fundamentální informace ale mohou cenu brzo dostat pod tlak. Již zítra Čína oznamuje HDP za první čtvrtletí. Čeká se pokles růstu.
Trh dnes získá impulsy pro obchodování z amerických březnových makroekonomických dat: zveřejněny budou Maloobchodní tržby a Index PPI. Po zimních propadech se čeká korekce spotřeby domácností a meziměsíčně i růstu průmyslových cen. Meziročně se ale poklesy mají dál zvýraznit. Slabší data představují určitou hrozbu, Fed ale dal optimistickými výhledy na srozuměnou, že čeká obnovení solidního růstu ekonomiky, návratu inflace k cíli 2,0 %, což umožňuje dřívější zvýšení úr. sazeb.
Technický pohled: Trh v minulých týdnech ustál další prodejní vlnu a potvrdil platnost hlavní podpory 42,7 – 44,8. Trh pro dlouhodobější stabilizaci ceny a obnovení růstu ceny potřebuje potvrdit klíčový podpůrný milník 42,7 - 44,8. Další podpory: 32,9 (minimum z 2008) a 16,7 (minimum z 2001). Naopak start růstového trendu zahájí postup přes 52,3 a 54,9. Pak by trh mohl zacílit na 59,7, 68,9, 71,3, 76,3 a 90,0.
Fundamentální pohled je nepřehledný: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovalo poslední a možná nejdůležitější rozhodnutí OPECu od světové finanční krize 2008 nesnížit objem produkce ropy a tedy uměle nestabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě je tažena solidním ek. růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.
Výhled: Fundamentální zprávy jsou zatím pro ropu smíšené. Převis nabídky nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst, i když propad ropných cen může světovému hospodářství měl dát další růstový impuls. Na druhou stranu dlouhodobější predikce dolaru naznačují možnost jeho posilování, což vytváří klesající tlak na ropu. Nicméně klíčová technická bariéra 42,7 – 44,8 vyvolává kupní zájem.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy