Dnes odpoledne nás čeká zasedání Evropské centrální banky (ECB), před nímž euro silně oslabuje. Očekává se, že banka nepřijme žádná nová monetární opatření a zůstane u nastaveného programu kvantitativního uvolňování (QE). ECB měsíčně nakupuje aktiva v objemu 60 miliard eur. Mario Draghi by mohl být optimistický ohledně prvních výsledků programu, díky němuž vzrostla podnikatelská důvěra. Ekonomice by také mělo pomoci postavit se na nohy slabé euro a levná ropa.
Americký dolar byl včera pod prodejním tlakem, což bylo v souladu s naším včerejším výhledem. Spouštěčem prodeje USD byla horší data maloobchodních prodejů. Ty v březnu posílily pomaleji, než byla očekávání trhu. Jádrové maloobchodní prodeje očištěny od prodejů automobilů v předchozím měsíci meziměsíčně vzrostly jenom o 0,4 procenta, což bylo o 0,3 procenta méně, než trhy čekaly. Index amerického dolaru ztratil po datech 1,1 procenta a měnový pár EUR/USD atakoval hodnotu 1,0700. Naopak americký akciový trh i ropa díky slabšímu dolaru posílily. Americké akcie včera vzrostly i díky dobrému začátku výsledkové sezóny, kdy včera kladně překvapily banky JP Morgan a Wells Fargo.
Čínský hrubý domácí produkt rostl v prvním čtvrtletí letošního roku nejpomaleji za posledních 6 let, když dosáhl očekávaného meziročního posílení na úrovni 7 procent. Pro srovnání v předchozím čtvrtletí rostla ekonomika o 0,3 procenta rychleji. Ačkoliv hodnota ukazatele naplnila očekávání, ostatní ukazatelé jako průmyslová produkce nebo kapitálové investice zklamaly. Průmyslová výroba v březnu meziročně zpomalila na 5,6 procenta, což je nejpomalejší růst za posledních 25 let. Na čínská data se proto investoři dívají skepticky, což škodí australskému dolaru, který v reakci na ranní čísla oslabuje.
Odpoledne nás čeká kromě zasedání Evropské centrální banky i zasedání kanadské centrální banky (BoC), a to v 16:00. Nečeká se, že by guvernér Poloz přijal nová monetární opatření, proto bude důležitější tisková konference v 17:15, na níž by mohl nabídnout detaily ohledně budoucích úrokových sazeb a hlavně aktuální ekonomický výhled pod vlivem nižší ceny ropy, hlavního exportního artiklu. Kanadský dolar může dnes ovlivnit i aktuální stav zásob ropy v USA.
Pro obchodníky novozélandského dolaru bude důležitá aukce mléka na Novém Zélandu. Z USA nás čeká index výrobní aktivity státu New York, od něhož se očekává, že otevře druhé čtvrtletí pozitivně. Pak budou zveřejněná data využití výrobních kapacit, průmyslová produkce, index stavitelů domů a nakonec béžová kniha Fedu.
Zlato se opět nachází pod kulatým číslem 1 200 USD za unci a trendovou linií, což naznačuje možnost prodeje se silnou rezistencí 1 200 USD.
GBP/JPY již několik dní bojuje se supportem na úrovni 175,50. V případě, že se měnovému páru podaří uzavřít pod touto hodnotou lze uvažovat o prodeji. Z pohledu na graf vidět, že by se mu otevřel poměrně velký prostor směrem dolů.
AUD/NZD několik dní konsolidoval v obdélníkové formaci, kterou opustil směrem dolů. V případě, že měnový pár zůstane pod obdélníkem a nevrátí se do něj, lze uvažovat o krátkých pozicích.