Evropská centrální banka (ECB) včera zveřejnila čísla programu kvantitativního uvolňování (QE). Banka v březnu nakoupila vládní dluhopisy v objemu 47,4 miliardy eur, dluhopisy nadnárodních institucí jako EFSM v obejmu 5,7 miliardy eur a téměř 7 miliard eur směřovalo do krytých dluhopisů a ABS (asset – backed securities). Jenom dva státy měnové unie se nyní programu QE neúčastní, a to Řecko a Kypr. Navíc Řecko momentálně jako jediný člen měnové unie podléhá recesi, a to v čase levné ropy, slabého eura a nízkých úrokových sazeb.
Řecký premiér Tsipras je dnes na jednání v Rusku, s nímž chce sjednat pro zadluženou zemi levnější plyn. Na společném setkání protějšků by měly být prodiskutovány i vzájemné Rusko - evropské sankce, případně možnost ruských investic v jihoevropské zemi. Setkání bude ostře sledováno, protože kdyby Atény řešily svoji aktuální dluhovou situaci půjčkou od Rusů, evropským partnerům by se to určitě nezamlouvalo.
EUR/USD se i po pátečních šokujících negativních zprávách z amerického trhu práce (NFP) obchoduje pod rezistencí 1,10. Včera USD mírně posílil díky lepším číslům ukazatele JOLTS, tedy počtu nově otevřených pracovních míst v únoru v USA. Ačkoliv tento ukazatel je ve srovnání s NFP opožděn, trhy mu přikládají význam, protože ho sleduje šéfka Fedu.
Hlavní událostí dnešního dne bude zveřejnění zápisu z březnového zasedání americké centrální banky (Fed). Ta sice na svém posledním zasedání naznačila možnost zvýšení základní úrokové sazby již letos, avšak tempo růstu má být velmi pozvolné. Právě dnešní zápis ze zasedání odhalí detaily debaty bankovní rady (FOMC) a může trhu nabídnout vodítko potenciálního budoicího vývoje monetární politiky. Fed uvedl, že zvýší základní úrokovou sazbu, když uvidí další zlepšování na trhu práce a bude si jistý, že se inflace vrátí k cílové hodnotě 2 procent. K tomu bude sledovat širokou škálu makroekonomických ukazatelů jako například inflační očekávání a růst mezd.
Zajímavý dnesrovněž bude názor Fedu na ekonomickou sílu země. USA již druhý rok po sobě zasáhla silná zima a s ní spojený pomalejší růst HDP v prvním čtvrtletí. Hlavní otázkou pro Fed a jeho představitele je, zdali zpomalení růstu HDP i v tomto čtvrtletí je jenom sezónnímvýkyvem, nebo naznačuje ochlazování spojené se silnějším dolarem, což by negativně ovlivňovola i další kvartály. Dnes odstartuje výsledkovou sezónu tradičně společnost Alcoa, producent hliníku, a to po uzavření amerického akciového trhu.
Japonský akciový index Nikkei si dnes sáhl na nová 15letá maxima, když japonská centrální banka (BoJ) ponechala program kvantitativního uvolňování beze změny a trhy utvrdila, že třetí největší ekonomika světa postupně ožívá.
Ačkoliv EUR/USD odmítlo již podruhé rezistenci 1,10, nevytvořilo ani nižší low a stále se nachází nad rostoucí trendovou linii (fialová). Nevylučujeme proto další testování hodnot rezistence na úrovni předchozích maxim 1,10. V nejbližší době by EUR/USD mohl konsolidovat v trojúhelníku vyznačeném pomoci oranžových šípek. Tato predikce se zneplatní v případě, že EUR/USD prorazí některou z hran trojúhelníku. Vstupovat do pozic u hran trojúhelníku je z našeho podhledu a pohledu risk - reward ratio nyní zajímavé. Pozor večer na zápis FOMC ve 20:00.
Americká ropa WTI na denním grafu postupně dokončuje korekci, k níž ji dovedla býčí divergence na oscilátoru MACD. U 100denního průměru (zeleně) by ji mohla dokončit a najít tady rezistenci. Navíc na RSI by se mohla podařit vytvořit medvědí divergence.