Euro k dolaru ztrácí 0,6% d/d na 1,074. Konsolidace a hledání dna trhu pokračuje i po z hlediska srovnání s očekáváním spíše smíšených informacích ek. aktivity USA (březnové maloobchodní tržby a povolení/zahájení staveb domů, dubnové indexy průmyslu Fedu New Yorku resp. Philadelphie) a cen (březnové PPI/CPI). Data stále potvrzují momentálně slabší, dlouhodobě spíše solidní růst ekonomiky. Euro nezatlačil ani jeho tradiční iniciátor oslabování, ECB. Rozhodování ECB monetární politiky tentokrát příliš nepřekvapilo a bylo pro trh smíšené. Banka vydala příznivější výhled ek. vývoje a potvrdila, že kvantitativní uvolňování je teprve na začátku, resp. že půjde o dlouhodobější program. Trh odolal i obvyklé spršce kontroverzních zpráv k Řecku.
Trh během července narušil 2letou podpůrnou linii, která držela středně a dlouhodobý růstový trend a která byla zásadní pro stanovení střednědobého a dlouhodobého výhledu. To zřejmě znamená výraznější a dlouhodobější obrat, trh navíc vyřadil ze hry i hlavní podpůrná pásma 1,297 – 1,315 a 1,165 – 1,225. Uvedené dlouhodobé technické signály se silnými fundamentálními důvody tlačí trh dolů.
Komplex další a na dlouho poslední silné podpůrné bariéry jsou úrovně pivotního milníku, v oblasti klíčové podpory tvořené spojnicí spodní linie klesajícího kanálu od roku 2008 a podpory konsolidačního trojúhelníku z let 2000 – 2001: 1,072, 1,062 a pásmo 1,042 – 1,05. Další dlouhodobé cíle: 1,005 a 0,853. Mezi hlavní rezistence pak patří oblast 1,103 - 1,105, 1,121. Další rezistenční region tvoří 1,128, 1,154, 1,19, 1,198, výhledově pak možná hlavní 1,212. Její případné znovuzískání by obnovilo významnější růstový moment, nicméně z důvodů odmítnutí technické a fundamentální analýzy i současného sentimentu na trhu, ale asi jen stěží bude významně vyzváno či překonáno.
Dolar je stále v kurzu vzhledem k diferenciálu i očekávání růstu HDP a úr. sazeb. Ek. aktivita USA roste solidně, expanze trhu práce akceleruje. To vede k očekávání spíše dřívějšího zahájení zvyšování úr. sazeb. Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních měsících vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak teprve nastoupila na počátek dlouhé cesty kvantitativního uvolňování. Navíc euru stále škodí nejistota spojená s třaskavou krizí na Ukrajině, respektive s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy