Souhrn 20.1. na trzích USA

21.01.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Za vším hledej eBay   Inaugurační den nové vlády nebývá nikdy pro akcie příliš dobrý, ale hlavním činitelem čtvrtečního tržního propadu nebyl ani George W. Bush ani jeho kabinet, ale akcie eBay. Tato internetová aukční síň ohlásila...

... výsledky ve středu po zavření trhu (psali jsme o nich již ve včerejším zpravodaji) a pokles který se projevil již v „after-hours“ obchodování se ve čtvrtek plně podepsal pod další výprodej na amerických akciových trzích.

Akcie eBay se během dne propadly o téměř 19,1%. Dow Jones Industrial zaznamenal ztrátu 68 bodů, Nasdaq Composite ztratil 28 a S&P 500 9,2 bodů. Včerejšek se tak stal osmým z dosavadních třinácti lednových obchodních dnů, kdy hlavní americké indexy ztrácely.

Nemůžeme sice obviňovat inauguraci americké vlády z včerejšího propadu, ale mohli  bychom se podívat na zajímavou statistiku vydanou CNBC Market Dispatches. Ta nám ukazuje že od roku 1961, kdy byla uvedena do funkce vláda Johna F. Kennedyho, se akciím v inaugurační den dařilo jen ve čtyřech z dvanácti případů. Za tímto faktem může stát skutečnost, že američané raději sledují v tento významný den televizi, než aby se věnovali byznysu.

Smutná zpráva včera zasáhla bankovní sektor. Bývalý šéf Citicorp (dnešní Citigroup), Walter Wriston, zemřel v New Yorku ve věku 85 let. Muž, který vedl jednu z nejvýznamnějších bank v letech 1967-1984 se zasloužil velkou měrou o přeměnu bankovního světa. Byl to právě Walter Wriston, který dokázal do jisté doby poklidný bankovní sektor spojit s nejnovějšími technologickými výdobytky civilizace. Jen málo lidí ovlivnilo americké bankovnictví více než tento člověk. Wriston dokázal udělat ze Citicorp globální kolos, který obsáhl veškeré bankovní činnosti od korporátního financovaní až po vydávání kreditních karet. Mezi jeho největší zásluhy bylo uvedení do provozu dnes již klasických systémů ATM (Automatic Transaction Machine), které dovolují klientům provádět bankovní operace prakticky odkudkoliv.

Jelikož je výsledková sezóna v plném proudu, musíme se zastavit alespoň krátce u včerejších nejdůležitějších korporátních zpráv. Tři významné společnosti včera dosáhly nebo dokonce překonali očekávání analytiků. Největší úspěch zaznamenala pravděpodobně společnost KLA-Tencor, která je jedním z předních dodavatelů zařízení na výrobu počítačových čipů. Její zisk ve druhém fiskálním čtvrtletí vzrostl meziročně o 170% na 61 centů na akcii. Analytikové očekávali hodnotu zisku 59 centů. Tržby vzrostly o 57% na 532,8 milionů dolarů a také předčily očekávání. Za úspěchy společnosti stojí především silná poptávka v Japonsku a na ostatních asijských trzích.

Komponent DJIA, společnost Citigroup, dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí čistého zisku 1,09 dolaru na akcii. Ve stejném období před rokem to bylo o 18 centů na akcii méně. Nejvýkonnějším segmentem Citigroup se v posledních třech měsících roku 2004 stalo spotřební bankovnictví.

Světoznámá automobilka Ford Motor Company oznámila za poslední čtvrtletí roku 2004 zisk 104 milionů dolarů, 6 centů na jednu akcii. Celkové tržby společnosti dosáhly 44,7 miliard. Zisk i tržby sice klesly, ale dosáhly či mírně převýšily horních hranic odhadů analytiků. Počet prodaných vozidel Ford ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 133 000 na 1,751 milionů, za celý rok však vykázal růst o 62 000 kusů.

Největším výsledkovým propadákem byla až neuvěřitelná ztráta Delta Air Lines. Tyto aerolinky, které se již delší dobu potýkají s existenčními problémy, prodělaly ve čtvrtém čtvrtletí 2,2 miliardy dolarů. Ani analytikové takový propad nečekali a na trhu to bylo znát. Akcie Delta Air Lines ztratily téměř 11% své hodnoty.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE