Jen k dolaru klesá 0,4 % d/d na 119,3. Trh je na přibližně stejné úrovni jako před týdnem a měsícem. Tím se ustálil blízko 100-MA. Trh v následujících hodinách získá důležité informace o vývoji americké ekonomiky, HDP v Q1 2015, 14.30 SEČ a monetárních politikách USA (rozhodnutí monetární politiky Fedu 20.00 SEČ) a Japonska (rozhodnutí monetární politiky BoJ, čtvrtek 05.00 SEČ s tiskovou konferencí guvernéra Kurody).
Čeká se zpomalení růstu HDP USA, to by však mělo být dočasné. Informace HDP jsou dlouhodobě dobré pro dolar, byť momentální slabší první kvartál může dopad na trhy otočit.
Oslabení růstu ekonomiky a inflace z přelomu roku a tím i odkládání zvyšování úr. sazeb stále pokračuje (naposledy k tomu po zasedání značně přispěla poslední nečekaně slabší zpráva zaměstnanosti za první čtvrtletí). Dubnové zasedání Fedu tak hlavně bude ve znamení, jestli a jako moc vzhledem ke slabším ek. datům Fed ustoupí z jestřábí rétoriky plánů zvyšování úr. sazeb. I po zasedání tak může platit, že Fed stále může chtít zvýšit úr. sazby dřív než čeká trh. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb nejdříve od června, případně ve druhém pololetí.
Boj pravděpodobně potvrdí tendenci ultraexpanzivní monetární politiky. Zatím může být spokojena i dle komentářů Kurody s vývojem svého hlavního cíle, inflace, která se (i přes nedávný pokles celkové inflace způsobený hlavně propadem ropných cen) stabilizovala kolem cíle 2,0% včetně jádrové úrovně. Zajímavé tak budou hlavně ek. projekce banky, které zřejmě pouze v případě agresivnější změny mophou vyvolat větší změnu inflačních očekávání, monetární politiky a tržních cen.
Ve střednědobém pohledu trh od začátku roku v kontextu posilování dolaru po silných zprávách americké zaměstnanosti a očekávání růstu amerických úr. sazeb vystoupal nad kvartální trojúhelník. Tam však trh konsoliduje již od konce minulého roku. Stabilizační perioda může trvat i více kvartálů, předznamenává ale významnější změny. Hlavní rezistence: 119,6, 120,2, pásmo 120,8 - 121,0, 122,0, 124,2, 125,9 a 135,2. Předpokladem růstu je udržení oblasti 118,2 – 118,4. Další podpory: 117,0, pásma 115,4 – 116,4. Další oblasti nákupu mohou být pásmo 112,3 – 112,6 a 111,6.
Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik. Americké hospodářství solidně roste, logicky tedy Fed signalizuje možnost zvyšování úrokových sazeb Fedem, což vede ke globálnímu posilování dolaru. Naopak japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků při silné ultraexpanzivní monetární politice BoJ. Na druhou stranu trh už je blízko klíčových dlouhodobých rezistencí a tlak k významnější korekci poroste.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy