Jen k dolaru posiluje 0,1 % d/d na 119,8. Trh je na přibližně stejné úrovni jako před týdnem a měsícem. Tím se ustálil blízko 100-MA. Obchodníci se ale na přelomu dubna a května vůbec nenudili. V průběhu minulého týdne během sledu slabších amerických dat ek. aktivity, horšícího se technického vývoje a obecně nepříznivého sentimentu k dolaru zachránil americkou měnu před oslabením nečekaně rychlý růst mezd v USA a tím i posílení očekávání dřívějšího zvyšování dolarových úr. sazeb. Trh tak znovu kotoval na jarní rezistenci 119,9.
Trh v následujících hodinách získá důležité informace ve 14.30 SEČ, případně 15.15 SEČ. Zveřejněny totiž budou Produktivita práce a jednotkové pracovní náklady USA za první čtvrtletí, resp. vystoupení šéfky Fedu Yellenové na téma Finance a společnost.
Informace posledních kvartálů potvrzují tendenci posledních let, kdy produktivita práce zpomalila růst na malou úroveň. Přes tento vývoj ale jednotkové pracovní náklady rostou mírně kvůli nízkému růstu mezd. Přestože se zdá, že karty jsou před zveřejněním jasně rozdané, trhy budou výsledky, delší dobu ležící v šuplíku, sledovat s velkou pozorností. Expanze trhu práce v posledních letech může vyvolávat převis poptávky po pracovní síle nad nabídkou a tím i růst mzdových tlaků a inflačního nebezpečí resp. rychlejší růst úr. sazeb, což by byla zásadní změna dosavadních projekcí očekávání ek. vývoje a monetární politiky. Index zaměstnaneckých nákladů za první čtvrtletí minulý týden např. potvrdil zrychlení růstu mezd i reálných mezd, což vedlo hlavně ke kolapsu ceny zlata, ale také např. k vzestupu dolaru k jenu. Vzhledem k tématu vystoupení Yellenové lze předpokládat, že vystoupení se bude týkat, pokud vůbec, klíčových témat jako ek. vývoj a monetární politika pouze okrajově.
Technický pohled: Ze střednědobého pohledu trh od začátku roku vystoupal nad kvartální trojúhelník v rámci pololetní konsolidace. Stabilizační perioda může trvat i více kvartálů, předznamenává ale významnější změny. Hlavní rezistence: pásma 119,6 – 120,1, 120,8 - 121,0, 122,0, 124,2, 125,9 a 135,2. Předpokladem růstu je udržení oblasti 118,2 – 118,4. Další podpory: zóny 116,8 - 117,0, 115,4 – 115,8 a 114,9. Dalšími oblastmi nákupu mohou být pásmo 112,3 – 112,6 a 111,6.
Výhled: Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik. Americké hospodářství solidně roste, logicky tedy Fed signalizuje možnost zvyšování úrokových sazeb Fedem, což vede ke globálnímu posilování dolaru. Naopak japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků při silné ultraexpanzivní monetární politice BoJ. Klíčová ale zřejmě bude blízkost dlouhodobých rezistencí, tlak k významnější korekci tak poroste.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy