07.30 SEČ – Francie: HDP (Q1 2015, q/q, %) 07.30 SEČ – Francie: HDP (Q1 2015, y/y, %)
Očekávání: 0,4 Očekávání: 0,7
Předchozí: 0,1 Předchozí: 0,2
08.00 SEČ – Německo: HDP (Q1 2015, q/q, %) 08.00 SEČ – Německo: HDP (Q1 2015, y/y, upraveno o pracovní dny, %)
Očekávání: 0,6 Očekávání: 1,2
Předchozí: 0,7 Předchozí: 1,4
11.00 SEČ – eurozóna: HDP (Q1 2015, q/q, %) 11.00 SEČ – eurozóna: HDP (Q1 2015, y/y, %)
Očekávání: 0,4 Očekávání: 1,1
Předchozí: 0,3 Předchozí: 0,9
Trh čeká za první čtvrtletí 2015 pokračování drobného sílení slabšího růstu ek. aktivity/HDP v souladu s tendencí předstihových ukazatelů hlavně díky propadu cen ropy, eura a monetární expanzi ECB. Hlavním zdrojem růstu ekonomiky je exportu, dílem i spotřeba domácností, firemní investice a veřejná spotřeba přispívají růstu jen mírně. Naopak HDP redukuje růst importu. Z pohledu sektorů růstu ekonomiky přispívají hlavně služby, částečně i průmysl a stavebnictví.
K tíži eurozóny nicméně patří, že růst HDP je celkově slabý. V průběhu roku 2014 navíc vykázala značné zeslábnutí do té doby decentního růstu HDP dosavadní jediná hlavní páteř eurobloku - Německo, prakticky až do bažin hospodářské stagnace, kde se dlouhodobě potácí Itálie a Francie. Z velikánů eurozóny tak roční statistiku HDP alespoň trochu zachraňuje slibným rozjezdem Španělsko.
Trvalejší slabší růst HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí sytí mimo jiné taky řecká krize, ukrajinská krize, ekonomické sankce s Ruskem a také hrozba deflace, redukce ziskových marží a s tím spojená neschopnost ECB stabilizovat velmi slabou inflaci a logicky její pošramocený kredit. To vše udržuje mlhu nejistoty ek. výhledů pro tento rok, která redukuje ek. aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky HDP trvá i pro rok 2015, byť zmíněné příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) přinesou dílčí zlepšení. Dlouhodobě slabší ekonomika je nepříznivá pro euro a evropské akcie, příznivá pro dluhopisy, avšak momentální ek. zlepšování tento efekt trochu brzdí.
14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (04 2015,m/m) 14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby bez aut (04 2015,m/m)
Očekávání: 0,3 % Očekávání: 0,5 %
Předchozí: 0,9 % Předchozí: 0,4 %
Poslední kolekce dat za prosinec, leden a únor přes březnovou korekci naznačily nečekaně silný pokles spotřebitelské poptávky (nominálně nejsilnější od světové finanční krize). Ten byl sice vyhrocen propadem cen ropy/benzínu, respektive benzinových pump a korekcí prodeje automobilů. I bez tohoto efektu, možná také kvůli chladné zimě, ale maloobchodní tržby citelně zaostaly za očekáváním. Přišel čas růstu, ovšem jak moc duben, resp. jaro napraví nepodařenou zimu?
Propad cen ropy, respektive benzínu, sice snižuje tržby benzinových čerpadel a tím i celkové maloobchodní tržby, v delším období by ale tento efekt měl naopak poptávku posílit. Celkově meziročně po očištění o brzdící efekty stále platí, že spotřebitelská poptávka decentně roste. Silnější spotřebitelský sentiment hlavně tažený zlepšením trhu práce (přestože růst mezd zůstává nízký), zlevněním energií a růstem cen akcií, podporuje spotřebu domácností.
Data jsou momentálně nepříznivá pro akcie, dolar a dobrá pro zlato a dluhopisy.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy