Červnový kontrakt S&P 500 roste 0,6 % d/d na 2109. Trh navýšil svůj denní zisk i po zveřejnění dubnového indexu PPI, který ale vykázal nečekaně velké oslabení včetně položky bez energií a potravin i po odečtení vlivu exportu, což je pro akcie nepříznivé. Dlouhodobě podprůměrné produkční i spotřebitelská inflace slábnou, v posledním roce se značně projevuje citelně slabší ropa a ceny energií, respektive benzínu. Ceny nyní klesají dokonce i meziročně, meziroční jádrová inflace (růst cen bez cen potravin a energií), ať už produkční či spotřebitelská, jsou taky pod cílem centrální banky 2 %.
Trh v posledních týdnech vykazuje boční trend i přes smíšené informace z ekonomiky, v kterých ale spíše převažuje slabost (signály silnějšího růstu mezd a setrvalá síla aktivity služeb ale taky jiné slabší informace ek. aktivity: trh práce, spotřeba domácností, průmysl, regionální ek. aktivita a produktivita práce).
Technický pohled: Trh má před sebou rezistence v podobě rekordu 2120 a dále 2150, případně 2206, 2216 a 2336. Trh udržuje v růstu podpora 2082, technicky růstový trend tak nyní významněji narušen není. V případě dalšího poklesu by trh exponoval 2069, 2056, zóna 2028 – 2032, případně pásmo 1949 – 1972 a 1913. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k oblasti 1801 – 1811.
Fundamentální pohled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.
Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy