Finanční trh včera ovlivnila slova člena bankovní rady Evropské centrální banky (ECB). Benoît Coeuré prohlásil, že banka plánuje nakoupit v měsících květen a červen více dluhopisů kvůli nižší likviditě v průběhu léta. Zajímavostí je, že bankéř tuto informaci sdělil již v pondělí večer na soukromé schůzce s vybranými ekonomy a investory. Proto se nyní spekuluje o „inside tradingu". Z jednání centrální banky je jasné, že kurz EUR/USD na úrovni 1,15 je pro ni již nepohodlný. Měnový pár EUR/USD byl pod prodejním tlakem i kvůli horším výsledkům německého indexu ZEW a naopak díky výborným datům z amerického trhu nemovitostí, jež byla publikována v úterý odpoledne. Počet nově započatých staveb i stavebních povelení výrazně překonal očekávání trhu a dosáhl několikaletých maxim. Proti euru hrají rovněž informace z Řecka. To přiznalo, že nebude mít dostatek finančních zdrojů na zaplacení další splátky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a to již 5. června. Toto datum je tedy klíčový termín pro dosažení dohody s věřiteli.
Silnější dolar se již včera negativně projevil na ceně komodit. Ropa Brent klesla o 3,4 procenta.Hlavní událostí dnešního dne bude večerní zveřejnění zápisu ze zasedání bankovní rady FOMC americké centrální banky (Fed), které se konalo 29. dubna. Šance, že by banka zvýšila základní úrokovou sazbu již na příštím zasedání v červnu, po sérii špatných makroekonomických dat z předchozích měsíců, výrazně klesá. Otázkou nyní je, zdali zápis naznačí možnost utažení měnové politiky v září. I tato varianta by byla pro USD pozitivní a pro akciový trh naopak negativní. Rovněž slova typu, že aktuální zpomalení výkonu ekonomiky je jenom dočasné, mohou mít na USD kladný vliv. V opačném případě americká měna oslabí. Technický rozbor USD naleznete v grafu níže (BOSSAUSD).
Americký akciový index Dow Jones včera již druhý den po sobě uzavřel na nových historických maximech 18 312.39 bodu. Nejširšímu indexu S&P 500 se včera rovněž podařilo dosáhnout nových intradenních maxim, uzavřít na nich však už nezvládnul.
Japonsko dnes v brzkých ranních hodinách zveřejnilo data HDP za první čtvrtletí letošního roku. Ekonomika za první tři měsíce roku 2015 meziročně posílila o 2,4 procenta, čímž o 0,9 procenta překonala očekávání trhu. Ve srovnání s výkonem z konce loňského roku rostla rychleji až o 1,3 procenta. V měsících leden až březen HDP mezikvartálně posílilo o 0,6 procenta. Pozitivní zprávou je, že domácí spotřeba, jež tvoří 60 procent HDP, rostla v úvodu roku také rychleji. Naopak podniky jsou stále opatrné v nových investicích. V pátek zasedá centrální banka, od níž se očekává ponechání monetárních stimulů na nezměněné úrovni. Japonská centrální banka (BoJ) plánuje dosáhnout 2procentního inflačního cíle v polovině příštího roku.
Zápis z květnového zasedání britské centrální banky (BoE) ukázal, že všichni členové hlasovali jednomyslně za ponechání základní úrokové sazby na nezměněné úrovni 0,5 procenta. Nicméně nedávný růst cen nemovitostí vidí jako potenciální risk. Členové bankovní rady očekávají, že pokles cen komodit stejně jako inflace je jenom přechodný jev, jenž by mohl být ukončen na konci roku 2015.
Americký dolar vyjádřen měnovým indexem BOSSA USD opustil formaci klesajícího klínu, což je pozitivním signálem pro USD. Ideálním vstupem do dlouhé pozice z hlediska Money Managementu by byla situace opětovného testování horní hrany klínu nebo u včerejších intra denních maxim (jednotlivé vrcholy svíček).
USD/JPY včera rovněž opustil konsolidační formaci trojúhelníku, což by mělo signalizovat rostoucí trend s cílem dosažení březnových maxim nebo maxim z konce loňského roku.
NZD/USD se pohybuje v klesajícím kanálu. Právě testuje hodnoty předchozích minim. Ty když zafungují jako podpora, tak by NZD/USD mohl jít k horní hraně kanálu, kde je potřeba sledovat prodejní signály. V případě prolomení „supportu" pokračuje NZD/USD podle všeho strmě dolů.