Stříbro: Čínské investice směřují do Magadanu

27.05.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Již v renesančních dobách zmiňovali tehdejší vědci a vynálezci v čele s Isaacem Newtonem, že je stříbro úzce spojeno s měsíčním svitem a jeho energií, která by se dala využít pro průmyslové účely. Dnes je solární energie stěžejním bodem zájmu nejen východních zemí v čele s Indií, Ruskem a Čínou.

Daily Telegraph ve svém posledním vydání na téma komoditních kovů uvádí: „Stříbro je klíčovým prvkem v krystalické struktuře křemíkové fotovoltaické (PV) buňky. Podle IHS se má poptávka po solární energii v roce 2015 zvýšit o 30pc na 57 gigawattů elektřiny. Jen v samotné Číně se očekává, že v tomto regionu dojde koncem roku k instalaci 17 gigawattů solární kapacity, což pro stříbro vytváří obrovský poptávkový potenciál.“

Situace může být pro stříbro ještě příznivější vzhledem k výsledkům energetického summitu v Paříži. V tomto roce by mělo být použito 70 mil. uncí stříbra na výrobu fotovoltaických článků, což činí téměř 8 % produkce, která byla v roce 2014 v dolech vytěžena. Uměle vyvolaný pokles ceny stříbra způsobil, že některé doly musely být uzavřeny a dodávka stříbra tak nemusí naplnit rostoucí poptávku, která se výrazněji očekává v následujících letech.

Stříbro je komodita, jejíž význam roste, neboť se hledají stále nové a nové zdroje obnovitelné energie. Mohlo by se zdát, že důvody investice do stříbra jsou tak silné jako nikdy. Jedna z největších světových bank – JP Morgan, potvrdila nákup 55 mil. uncí (buď ve prospěch banky samotné, nebo pro klienty) a naznačila, že v těchto obchodech bude pokračovat. Plán je stanoven na 350 mil. uncí fyzického stříbra. Na rozdíl od zlata, které se cenově vyplatí recyklovat, je stříbro přirovnáváno ke spotřebě oleje. Neustále se spotřebovává a minimálně recykluje.

Podle WGC se odhaduje, že na světě je 1 miliarda uncí nevytěženého stříbra (nadzemního). To odpovídá hodnotě 17 miliard dolarů, což dokáží v papírové podobě vytisknout centrální banky během několika hodin. Pohled do historie říká, že jedna unce zlata mohla být vyměněna za zhruba patnáct uncí stříbra. Dnes je tento poměr 70:1 ($ 1.195 / $ 16,77), což je jasný důkaz toho, jak je stříbro podhodnoceno. To, že je stříbro reálnou investicí do budoucna, si uvědomují i ti největší hráči na trhu. Ruský Magadan (kraj, ve kterém se těží nejvíce stříbra na území Ruska) a čínská společnost SouthWest Mining company podepsali investiční dohodu, ve které stojí, že čínská strana bude investovat 400 miliónů rublů na rozvoj těžby stříbra a antimonu v regionu Tenkinsky. Dohoda předpokládá rovněž výstavbu 130 km dopravní infrastruktury, která bude spojovat těžební regiony se zpracovatelskými manufakturami. Region Magadan je nejen ruským lídrem v oblasti produkce stříbra, ale zároveň je i čtvrtým největším producentem zlata. V roce 2014 bylo vyprodukováno 24,1 tun zlata a 961 tun stříbra.

Predikce na tento týden

Cena zlata zůstává nad úrovní krátkodobé podpory 1200 dolarů, což odpovídá trendu posledních týdnů, kdy se cena zlata pohybovala v rozmezí od 1180 do 1230 dolarů. Celkový obraz se nemění a pravděpodobně zůstane stejný i během letních měsíců, tedy bude pokračovat v medvědím trendu. V tomto týdnu se očekává cenový pokles k hranici 1190 dolarů. Měnový pár CZK/USD, opět nabírá rychlost a testuje úroveň 25 Kč/dolar.

Zdroj: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE