Budoucnost penzí: Potřebujeme bič na politiky, říkají experti

28.05.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Vlastní spoření na penzi je nenahraditelné, podle amerického ekonoma Meira Statmana by mělo být dokonce povinné. Finančně zodpovědně by se ovšem měli v první řadě začít chovat politici. I to zaznělo v debatě, kterou uspořádala CFA Society ve spolupráci s Asociací penzijních společností.

Diskutovali Vladimír Bezděk, prezident APS, Jiří Rusnok, člen bankovní rady ČNB, Jan Kabelka, generální ředitel NN Investment Partners, Aleš Prandstetter, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management a Meir Statman z kalifornské Santa Clara University, odborník na behaviorální finance.

„Největší potíž spatřuji v oportunismu správců penzijního systému, tedy politiků. Pravidla dodržujeme, jen když se nám to hodí. A chovají se tak víceméně stejně levicové i pravicové vlády,“ říká Vladimír Bezděk. Jako příklad uvádí vyšší než zákonem stanovenou valorizaci penzí nebo naopak nenaplněné sliby větší zásluhovosti.

Podle něj by měla být zachována současná trajektorie zvyšování důchodového věku a důchody by se měly navyšovat striktně podle zákona (tedy o inflaci a třetinu růstu reálných mezd). „Případné změny klíčových parametrů systému bych podrobil potřebě získat ústavní většinu v parlamentu,“ dodává Bezděk na otázku, jakou klíčovou změnu by provedl.

Větší disciplínu by uvítal i Jiří Rusnok. Parlament by podle něj měl každý rok projednat pravidelnou Pojistně matematickou zprávu MPSV. Ta by měla jasně ukázat, kolik peněz bude třeba na stabilizaci penzí. „Vláda by pak měla povinnost s předstihem nejméně 10 let předložit ke schválení příslušnou legislativu, která by zajistila pokrytí očekávaných výdajů budoucími příjmy,” nastínil ideální stav Rusnok (pozn.: nejde o oficiální stanovisko ČNB).

Spoření na penzi: důležitá je dlouhodobost

Výše zmíněná opatření, tedy pomalejší valorizace a oddalování odchodů do penze podle Bezděka průběžný systém výrazně stabilizují. Logický závěr ale je jediný: lidé si budou muset více spořit. I individuálním spořením a investováním se proto panel zabýval.

V nových účastnických fondech 3. pilíře jsou zatím klienti spíše konzervativní a naprostá většina pracujících zůstává v transformovaných fondech s garancí nezáporného zhodnocení.

„Bezpečí nuly je pouze zdánlivé, důležitý je výsledek očištěný o inflaci. A tady jsou perspektivy dynamičtějších strategií jasně lepší. Důležitý je právě dlouhodobý horizont, kdy se vyhladí kolísavost,“ říká k tomu Aleš Prandstetter z ČSOB AM. „Snad bude mít v budoucnu každý maturant takové znalosti, aby takový argument pochopil,“ dodává.

Skeptičtější je Meir Statman. Ten je zastáncem paternalistického přístupu, individuální spoření by podle něj mělo být povinné a úspory by vůbec nemělo jít vybrat před penzí. „Vyšší finanční gramotnost díky osvětě na školách je jen doplňkem těchto požadavků, nenahradí je,” tvrdí Statman. Diskuze byla jednou z mnoha akcí květnového „měsíce práv investorů“, který již podruhé celosvětově pořádá CFA Institute s cílem připomenout, že zájmy klientů stojí na prvním místě. Iniciativa je součástí širšího projektu „Budoucnost financí“, který se kromě dalších problémů finančního světa snaží najít řešení i v oblasti penzijního zabezpečení.

Zdroj: Tisková zpráva CFA Society Czech Republic

Autor článku

Redakce


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE