i ... Nasdaq Composite přidal jen velmi mírných 0,08%. Uplynulý týden přinesl celou řadu důležitých výsledků korporací jednu velkou akvizici a poměrně negativní zprávu o vývoji ekonomiky USA ve čtvrtém čtvrtletí.
Makroekonomická čísla
Růst americké ekonomiky podle prvního zveřejněného odhadu ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na anualizovaných 3,1%. Tato míra růstu je nejnižší za posledních 7 čtvrtletí. Za celý rok se HDP Spojených států zvýšil o 4,4%, což je nejrychlejší roční reálný růst od roku 1999, kdy americká ekonomika vzrostla o 4,5%. Ekonomové předpokládali, že domácí produkt vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o 3,6%. Největší zásluhu na růstu měly spotřebitelské výdaje a podnikové investice, naopak negativní vliv měl slábnoucí dolar a deficit mezinárodního obchodu.
Stejně jako každý čtvrtek bylo ohlášeno číslo jobless claims udávající počet lidí, kteří si šli v uplynulém týdnu poprvé zažádat o podporu v nezaměstnanosti. V minulém týdnu tak učinilo celkem 325 000, což je sice o 7 000 lidí více než v týdnu předcházejícím, ale stále o 10 000 méně, než očekávali analytikové.
Objem zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby vyrobené v USA se v prosinci zvýšil o 0,6% a to i přes výrazný pokles objednávek civilních letadel a zbrojařských výrobků. Na růstu mají největší zásluhu zakázky na komunikační vybavení, stroje a motorová vozidla. Výsledek tohoto makroukazatele byl v podstatě ve shodě s očekáváním ekonomů. Příznivou informací je i revize listopadového růstu z 1,4 na 1,8%. Za celý rok 2004 vzrostly objednávky o téměř 11%.
Index spotřebitelské důvěry vykázal za leden překvapivý růst. Jeho nová hodnota je 103,4 bodů, což je o 0,7 bodu více oproti prosinci. Ekonomové předpokládali naopak pokles na hodnoty kolem 101,5 bodu. Zdá se tedy, že krátkodobý výhled na ekonomickou expanzi je stále aktuální.
Počet prodaných existujících domů v prosinci ve Spojených státech klesnul o 3,3% na sezóně upravenou hodnotu 6,69 milionů. Ekonomové předpokládali zhruba stejný pokles. Listopadová hodnota byla revidována na 6,92 milionů. Za celý rok 2004 vzrostly prodeje existujících domů na rekordních 6,675 milionů. Rekordní hodnoty bylo dosaženo již čtvrtý rok po sobě.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble se stane ještě větším. Výrobce pracího prášku Tide, mýdel Ivory, brambůrek Pringles či Pampers hodlá skoupit svého rivala Gillette Co. za 55 miliard dolarů. Tyto novinky byly jako první oznámeny v online edici Wall Street Journal. Tento obchod dá vzniknout pravděpodobně největší společnosti zabývající se domácími a osobními produkty na světě. Její tržby budou dosahovat více než 63 miliard dolarů. Počet zaměstnanců dosáhne 140 tisíc. Podle podmínek obchodu dostane držitel jedné akcie Gillette 0,975 akcie P&G. To oceňuje akcie Gillette na 53,94 dolarů a to podle čtvrteční uzavírací ceny P&G. CEO společnosti P&G A.G. Lafley bude i CEO nové společnosti, která bude mít sídlo v Cincinnati. CEO Gillettu Jim Kilts se stane víceprezidentem. Hodnota tohoto obchodu výrazně převyšuje dosud nejvyšší akvizice v historii P&G a sice převzetí německé firmy Wella AG v roce 2003. Toto spojení by také mělo umožnit lepší schopnost vyjednávat s médii ohledně reklamy.
Společnost Needham zvýšila rating akciím technologického giganta Oracle z „hold“ na „buy“. Analytik Richard Davis očekává, že zisky Oraclu porostou v následujících letech o 18 až 20%, cash flow dosáhne 5 miliard dolarů a ziskové marže se dostanou až k hranici 50%.
Automobilka Ford Motor Company v úterý oznámila, že za fiskální rok 2005 očekává celkový zisk mezi 1,75 a 1,95 dolary na akcii, což pokrývá analytický odhad Thomson First Call ve výši 1,82 dolaru na akcii. Ford na letošní rok očekává zvýšení zisků z prodejů automobilů a naopak pokles zisků z finančních operací. Na první čtvrtletí je výhled této automobilky velmi špatný. Zatímco průměrný analytický odhad na zisk se pohyboval kolem 60 centů na akcii, Ford očekává pouze 25 – 35 centů.
Prakticky celý uplynulý týden byl ve znamení výsledků korporací, pro náš souhrn vybíráme ty nejdůležitější z nich. Ve čtvrtek po zavření trhů ohlásil své výsledky Microsoft. Se ziskem 36 centů na akcii překonal o 3 centy očekávání analytiků a o 4 centy své vlastní očekávání. Tržby dosáhly hodnoty 10,8 miliardy dolarů, což znamená 7%-ní meziroční nárůst. Společnost také zvýšila výhled zisku i tržeb na třetí čtvrtletí. Akcie na after-marketu vzrostly o 44 centů. Výborného výsledku dosáhl zejména sektor serverů, který vzrostl meziročně o 18%. Rekordní tržby v sektoru domácí zábavy byly podpořeny úspěchem hry Halo 2 pro Xbox.
Výsledky ohlašovala i výše zmíněna firma Procter & Gamble, která ohlásila za své druhé fiskální čtvrtletí meziroční nárůst zisku o 12%. Firma zároveň zvýšila výhled na celý fiskální rok. Tržby vzrostly meziročně o 9% a dosáhly hodnoty 14,45 miliard dolarů. Předpověď zisku na třetí čtvrtletí byla zvýšena na pásmo 60-62 centů na akcii při růstu tržeb na horní hranici jednociferných hodnot.
Společnost McDonald’s, jejíž akcie tvoří součást indexu Dow Jones Industrial Average, oznámila zisk za čtvrté čtvrtletí ve výši 397,9 milionů dolarů, což je přibližně třikrát více, než tomu bylo ve stejném období před rokem. Ve vyjádření na jednu akcii činí zisk 45 centů. Analytikové však předpokládali, že zisk dosáhne až 46 centů na akcii při tržbách 4,88 miliardy dolarů. Ani tržby nedosáhly odhadů, jejich hodnota je 4,56 miliard. To je však stále o 10% více než před rokem. Velkou zásluhu na rostoucích ziscích má především prodej v USA, který přinesl jak vysoké tržby, tak vyšší ziskové marže.
Společnost Sirius Satellite, která je jednou ze dvou amerických významných amerických satelitních radiových stanic, oznámila ztrátu za čtvrté čtvrtletí ve výši 261,9 milionů, což je 21 centů ve vyjádření na jednu akcii. Tato ztráta je vyšší i než očekávání analytiků, která se pohybovala okolo 16 centů na akcii. Tržby však předvedly zcela opačný vývoj, když vzrostly o více než 400%. Za výrazným růstem tržeb stojí akcelerující počet nových uživatelů satelitního rádia, který by měl v letošním roce dosáhnout 2,5 milionu lidí. I přesto je čtvrtletní objem tržeb stále velmi nízký, něco málo přes 25 milionů dolarů. V nadcházejícím roce by se tržby měly podle předpokladů společnosti zvýšit na 210 milionů, ale ztráta by měla dosáhnout 480 milionů dolarů. Analytikové předpokládali všechna zveřejněná čísla pozitivnější.
Díky výraznému jednorázovému daňovému nákladu klesl čtvrtletní zisk společnosti Johnson & Johnson (JNJ) o 34% na 1,2 miliardy dolarů, respektive 41 centů na akcii. Bez výjimečné daňové položky činí zisk rovné 2 miliardy, respektive 67 centů na akcii, což je více, než očekávali analytikové. Tržby za čtvrté čtvrtletí vzrostly oproti stejnému období roku 2003 o 13,3% na 12,8 miliardy. Americké tržby se zvýšily o 9,8% zatímco mezinárodní vzrostly o 18%.
Chemická společnost DuPont oznámila čistý zisk za čtvrté čtvrtletí 2004 ve výši 278 milionů dolarů, což je 28 centů na jednu akcii. Ve stejném období před rokem činil zisk DuPont 636 milionů, ten však byl výrazně vyšší díky prodeji textilního segmentu společnosti. Tržby však v posledních třech měsících roku 2004 také oslabily. Zatímco za čtvrté čtvrtletí dosáhla společnost 6,67 miliard tržeb, nyní to bylo „pouze“ 6,03 miliard. V roce 2005 DuPont předpokládá růst cen některých základních surovin v čele s ropou a zemním plynem. I přes tuto nepříjemnou skutečnost by měly operační ziskové marže vzrůst díky rostoucím tržbám a cenám.
Známá technologická společnost Xerox Corp. (XRX) dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí zisku 240 milionů dolarů při tržbách 4,33 miliardy. Hospodářský výsledek tohoto výrobce kancelářské techniky vzrostl oproti stejnému období před rokem o 8%, přičemž tržby vzrostly pouze o 1%. Oba dva zveřejněné ukazatele mírně předstihly odhady analytiků. Výhled na zisk za první čtvrtletí roku 2005 byl stanoven na 17 – 20 centů na akcii, což je v souladu s průměrným odhadem analytiků.
Devizové a komoditní trhy
Kurz amerického dolaru se v uplynulém týdnu vyvýjel vůči důležitým světovým měnám různě. Zatímco jeho hodnota vůči euru zůstala oproti minulému pátku prakticky nezměněna, vůči britské libře zaznamenal dolar mírný propad a vůči japonskému jenu zase mírný růst.
Na námi sledovaných komoditních trzích zaznemanala největší změnu oproti minulému týdnu cena ropy, která klesla téměř 3%. Ceny zemního plynu, zlata a platiny naopak mírně rostly.
Zprávy ze světa
Průmyslová produkce Ruska vzrostla v prosinci meziročně o 4,8% a o 2,7% oproti minulému měsíci. Podle ruského Federálního statistického úřadu toto číslo znamená, že průmyslová výroba dosáhla v prosinci hodnoty 1065 miliard rublů.
Podle zprávy Evropské centrální banky, dosáhl přebytek výkonové bilance eurozóny v listopadu 3,2 miliardy eur. Říjnová hodnota přebytku byla revidována směrem vzhůru na 1,2 miliardy. Finanční účet platební bilance dosáhl přebytku 30,5 miliardy.
Britská ekonomika vzrostla v posledních třech měsících roku 2004 o 0,7%. Anualizovaná hodnota růstu se snížila na 2,8% oproti 3,2% z Q3. Ekonomové očekávali mezičtvrtletní nárůst o 0,6%. Největší zásluhu na ekonomickém růstu měl v tomto období především sektor služeb, naopak výrobní sektor pokračoval v ústupu.