Týden od 24. ledna do 28. ledna 2005 na amerických trzích
...vyšší zisky i přes mírně býčí zprávy byla hlavním tématem týdne. Nicméně trhy uzavřely růstem svůj první týden v letošním roce, když blue-chipový index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,3 % na 10 427,20 bodu, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,1 % ma 2 035,83 bodu a širší index Standard & Poor´s 500 přidal 0,3 % na 1 171,36 bodu.
Velký příběh psaly oznámené výsledky. Přes 30 procent firem tvořících bázi indexu Standard & Poor´s 500 reportovalo své čtvrtletní výsledky hospodaření, uprostřed stovek dalších výsledkových reportů. Do této doby byla zveřejněna více než polovina hlavních výsledků. Celkově byly oznámené zprávy dobré.
Procento firem, které překonaly svými výsledky očekávání analytiků, vyšlo v souladu s historickými průměry, když 67 procent firem reportovalo výsledky nad očekáváním trhu a pouze 17 procent vykázalo výsledky pod očekáváním. Oznámené výhledy také byly přiměřeně dobré, když většina společností oznámila, že za první čtvrtletí vykáže výsledky v souladu s odhady analytiků Wall Streetu. Celkem vzato, silný růst zisků amerických společností je pro vývoj trhu bezesporu velmi příznivý a absence závažných ziskových varování snížila obavy z prudkého poklesu ziskového růstu.
A příliv dobrých zpráv pokračoval. Aktivita v oblasti fúzí a akvizic zůstává i nadále na silné úrovni. V pátek společnost Procter & Gamble (PG) oznámila akvizici konkurenční společnosti Gillette (G) za závratných 57 mld. USD. A rovněž se na obzoru ocitlo sloučení firem SBC Communications (SBC) a AT&T (T), které firmy potvrdily dnes. Na základě podmínek uzavřeného kontraktu převezme společnost SBC Communications svoji bývalou mateřskou firmu AT&T za 16 mld. USD. Tato úroveň akvizic obvykle akciím poskytuje tu pravou vzpruhu.
Ekonomické zprávy zveřejněné minulý týden byly smíšené, ale určitě ne špatné. Spotřebitelská důvěra za měsíc leden byla mírně vyšší, než se čekalo, prodeje existujících domů za měsíc prosinec byly o něco slabší a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za stejný měsíc vyšly zhruba v souladu s očekáváním. Hrubý domácí produkt USA rostl ve čtvrtém čtvrtletí o 3,1 procenta, což sice vyšlo pod konsensuálními odhady analytiků pro 3,5% růst, ale stále je tato hodnota nad dlouhodobými trendy. Po bližší úvaze ekonomické zprávy nezměnily očekávání růstu reálného HDP USA za letošní rok o 3-3,5%, což se dá považovat za neutrální až mírně pozitivní skutečnost.
Zprávy z dalších oborů byly také vesměs pozitivní. Cena ropy klesla během týdne na 47,15 USD z 48,53 USD, před nedělním zasedáním organizace OPEC.
Takový příliv dobrých zprávy obvykle působí uprostřed výsledkového období na vývoj trhu blahodárně, když investoři často přestanou vnímat obavy ze špatných zpráv a místo toho hledí do slibnější budoucnosti. Tento vývoj by byl ještě více na místě po poklesech, se kterými se již trhu musely v letošním roce vypořádat.
Nicméně ani dobré výsledky často na vylepšení nálady na trhu nestačí. Tato skutečnost platila obzvlášť v technologickém sektoru. Velmi dobré výsledky zveřejnila softwarová společnost Microsoft Corp. (MSFT), ale akcie firmy v uplynulém týdnu posílily o pouhých 30 centů. I polovodičový sektor se dočkal několika dobrých zpráv od firem jako Texas Instruments (TXN) a Novellus (NVLS), ale polovodičový index SOX vykázal za celý týden pouze minimální zisky. Mezi společnosti, které oznámily neuspokojivé výsledky svého hospodaření, patřily Amgen (AMGN) nebo Caterpillar (CAT). Ty nejlepší výsledkové zprávy přišly ze sektoru základních materiálů. Skvělé výsledky vykázalo několik firem z ropného sektoru a působivými čísly se pochlubily i společnosti Dow Chemical (DOW), US Steel (X) a DuPont (DD). Slušné výsledky zveřejnily i společnosti z farmaceutického sektoru, ale v pátek akcie společnosti Merck (MRK) zasáhla zpráva o rozhodnutí soudu, že patentová ochrana na lék Fosamax této společnosti je neplatná. Tento obléhaný sektor za uplynulý týden oslabil a vedoucí role se tentokrát neujaly ani tituly z bankovního sektoru, když i ten uzavřel týden v červených číslech. Trhům chybí očividně vedení, když oslabují tituly z farmaceutického, finančního a technologického oboru.
Wall Street obrátil během víkendu svoji pozornost opět na dění v Iráku, kde se v neděli uskutečnily první svobodné volby, a zejména si kladl otázku, zda jakékoliv závažnější narušení průběhu voleb naruší produkci ropy této země. Investoři se obávají, že jakékoliv větší násilnosti v Iráku by mohly zamezit exportu ropy z této země, což by vytlačilo cenu ropy blíže úrovni 50 USD za barel. K volebním urnám přišlo v Iráku podle prvních odhadů i přes varování o vražedných útocích přes 60 procent registrovaných voličů.
V nadcházejícím týdnu očekáváme další příliv výsledkových zpráv. Dnes své hospodářské výsledky zveřejní ropný gigant Exxon Mobil Corp. (XOM) a zábavní obr Walt Disney Co. (DIS) a ve středu se svými výsledky pochlubí další komponent indexu DJIA, společnost Boeing Co. (BA). V pondělí dále oznámí své výsledky výrobce cereálií Kellogg Co. (K), v úterý bude následován americkým konglomerátem Tyco International Ltd. (TYC) a ve středu své účetní knihy rozevře internetová maloobchodní společnost Amazon.com inc. (AMZN).
Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:
-
Pondělí: Osobní příjmy za prosinec (odhad +0,4 %); Osobní spotřeba za prosinec (odhad +0,8 %); Chicago PMI za leden (odhad 59,8); Prodeje nových domů za prosinec (odhad 1,2 mil. jednotek
-
Úterý: Stavební výroba za prosinec (odhad +0,5 %); ISM Index za leden (odhad 57,7)
-
Středa: -
-
Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 29. ledna (odhad 325 tis.), Produktivita, předběžný odhad za 4/Q (odhad +2,0 %); Průmyslové zakázky za prosinec (odhad +0,8 %); ISM služby za leden (odhad 61,0)
-
Pátek: Změna počtu pracovních míst za leden (odhad +185 tis.); Míra nezaměstnanosti za leden (odhad 5,4 %); Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity, revidovaný odhad za leden (odhad 96,4)