První červnový týden se investoři zaměřili na středeční zasedání ECB, které však dle očekávání nic nového nepřineslo. ECB bude pokračovat ve svých nákupech v nezměněné formě. Vedle ECB dále pokračovala sága Řecko, kde opětovně došlo během vyjednávání k několika otočkám. Nicméně výsledek stále znám není. Americká data ze zaměstnanosti s +280 vs. oček. 226 tis. nových pracovních míst pozitivně překvapila a dolar skokově posílil k úrovni 1,1 USD/EUR. Domácí index PX zakončil týden na 1 005 bodech, což znamenalo pokles o 1,6 % t/t.
Domácí akciový trh se zaměřil hned v pondělí na zprávy kolem O2 CR respektive CETINu. Majoritní vlastník PPF uvedl, že vedle nabídky CETINu na odkup vlastních akcií nabídne PPF i dobrovolný odkup akcií CETIN a O2 CR. Současně uvedla, že finanční pomoc bude navýšena na 32,2 mld. Kč (z dřívějších 24,8 mld. Kč) a bude o ni požádán jen CETIN. K O2 CR majoritní vlastník ještě uvedl, že ji hodlá ponechat na burze. Akcie O2 CR zakončily týden na 81,4 Kč (+44 % t/t) a akcie CETIN zakončily týden na 138 Kč (+3,4 % t/t).
Ve čtvrtek domácí trh žil informacemi kolem Pivovaru Lobkowicz (PLG). PLG oznámilo, že dva hlavní akcionáři Palace Capital a GO Solar, kteří vlastní 79,4% podíl, podepsali smlouvu o prodeji akcií společnosti Lobkowiczký pivovar, který je vlastněn současným generálním ředitelem Zdeňkem Radilem. Uvedená částka za 79,4% podíl je 1,9 mld. Kč, což oceňuje celou společnost na 2,39 mld. Kč. Cena na akcii vychází na přibližně 205 Kč. Uskutečnění obchodu je podmíněno tím, že celá cena transakce bude uhrazena do konce srpna 2015. Pokud se transakce uskuteční, bude následně zahájena povinná nabídka odkupu akcií všem akcionářům. Titul zakončil pátek na 189,9 Kč (+6,0 % t/t).
Dle očekávání vláda během týdne schválila návrh úplného zákazu kouření v restauračních zařízeních. Současně vláda schválila dřívější návrh na zvýšení spotřební daně na cigarety. Ten by měl vést ke zdražení balíčku cigaret o 3-4 Kč v příštím roce a o 1-2 Kč v dalších dvou následujících letech. Zvyšování spotřební daně na cigarety není pozitivní informací, nicméně tento návrh je znám již delší dobu. Současně PMČR v nedávné minulosti spíše dokázala využít mírného zvýšení spotřební daně ke zvýšení cen vlastních výrobků nad rámec daně. Jen připomínáme, že schválení vládou je prvním z legislativních kroků v procesu schvalování patřičného návrhu zákona a může ještě dojít ke změnám. Titul zakončil týden na 10 810 Kč (-0,5 % t/t)
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla Komerční banka (-5,0 %; 5 091 Kč). Na titulu se neobjevila žádná fundamentální informace. Dění kolem Řecka vede v investorské komunitě k nejistotě a v uplynulém týdnu byl výrazně zasažen především bankovní sektor. Naopak nejvíce rostoucí akcií byla pokračující O2 CR (+44 % na 81,4 Kč). Na začátku týdne se PPF vyjádřilo, že učiní dobrovolnou nabídku i pro pokračující O2 CR. Cena specifikována nebyla. Současně se PPF vyjádřilo, že hodlá pokračující O2 ponechat na burze a že nebude žádat O2 o finanční pomoc.
V příštím týdnu se investoři zaměří na informace okolo Řecka, ale vzhledem k posledním zprávám (sloučení splátek) se zdá, že jednání mohou pokračovat nejméně po celý červen. Sledovat se budou průběžná makroekonomická data, která v návaznosti na lepší výsledky trhu práce z pátku budou mít implikaci na spekulace ohledně budoucí měnové politiky. Lepší data by mohla poukazovat na zvyšování sazeb již v září, což by pro riziková aktiva mohla být nepříznivá zpráva. V případě naplnění výhledu pro lepší makrodata bychom byli na nadcházející týden mírně negativní.
Z domácího trhu se zaměříme na páteční valnou hromadu skupiny ČEZ. Ta by měla potvrdit návrh na hrubou dividendu 40 Kč/akcii (6,5% hrubý dividendový výnos). Poslední den s nárokem na dividendu je 16.6.
Trh bude rovněž očekávat potenciální zveřejnění dobrovolných nabídek na CETIN a pokračující O2 CR ze strany PPF a v případě CETINu i ze strany samotné společnosti. Spíše očekáváme, že nabídky budou učiněny až po 14.6., ale vyloučit se nedá ani dřívější datum.
Z makroekonomického výhledu na příští týden se v Číně zaměříme na pondělní data zahraniční bilance (exporty oček. -4,4 % a importy oček. -10,0 % m/m) a čtvrteční data o průmyslové produkci (oček. +6,0 po 6,0 % m/m). V USA se zaměříme na čtvrteční maloobchodní tržby (+1,1 po 0,0 % m/m) a páteční spotřebitelskou důvěru dle univerzity v Michiganu (oček. 91,2 po 90,7 bodu). V Německu pak na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,6 po -0,5 % m/m).