Komoditní vývoj v květnu

09.06.2015 | , Finance.cz
INVESTICE


Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.

Světová rada pro zlato (WGC) zveřejnila data za první čtvrtletí 2015. Podle těchto údajů klesla celosvětová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku o 11 tun v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Pokles tedy činí 1 % na celkových 1 079,3 tuny. V sektoru šperkařství růst poptávky v Indii, Spojených státech a Asii dorovnával propad v Číně, Turecku, Rusku a střední Evropě. Výsledkem bylo meziroční celosvětové snížení poptávky v sektoru šperkařství o 3 % na celkových 600,8 tuny.

Podle odhadů analytiků zpravodajské agentury Thomson Reuters může cena stříbra v letošním roce poklesnout až o 14 %. Svůj odhad zdůvodňují spekulacemi ohledně navýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Dále uvedli, že cena tohoto vzácného kovu může atakovat úroveň 16,50 USD za trojskou unci, přičemž průměrná hodnota v roce 2014 dosáhla 19,08 USD/oz. Poptávka po stříbru, které má uplatnění také v průmyslové výrobě (např. oblast elektroniky, fotografování, pájení apod.), se snížila o 0,5 % na 594,9 milionu uncí v předchozím roce.

Měď ve druhé polovině května zaznamenala jeden z největších poklesů za poslední tři měsíce. Trh s mědí je i nadále silně ovlivněn Čínou, která se snaží zejména prostřednictvím tamní centrální banky zvýšit tempo svého ekonomického růstu.

Na cenu ropy měla velký vliv zpráva společnosti Baker Hughes o počtu ropných vrtů v USA, kde došlo k uzavření dalších 13-ti vrtů, na finálních 646. Jinými slovy, ceny ropy okolo 60 USD za barel jsou pro americké těžaře stále nízké, a mnozí jsou tudíž nuceni zavírat provozy. Saúdská Arábie stále těží rekordní množství ropy (10,25 milionu barelů denně).

V květnu si prošla výrazným výprodejem sója. Podle zveřejněného odhadu amerického Ministerstva zemědělství (USDA) by celkový světový objem této luštěniny měl dosáhnout rekordních 96,22 milionu tun především díky zvýšené produkci v Brazílii. Statistická data USDA dále poukázala, že celková osetá plocha sójou je 61 % a na více jak čtvrtině této plochy již semena vyklíčila na povrch.

Cena kakaa se v květnu dostala nejvýše za uplynulý půlrok. Stalo se tak díky opožděným dodávkám kakaových bobů z africké Ghany, kde poznamenal úrodu této komodity nedostatek hnojiv i pesticidů. Tamní úroda je tak vůbec nejnižší za posledních 5 let. Cenu vyhnaly výš také obavy ze sucha v Asii.

Tabulka: Změna ceny v květnu a aktuální cena, zdroj: CSI

Komodita

Pohyb v %

Aktuální cena k 29. 05.

ropa WTI

1,1

60,30 USD za barel

zlato

0,6

1189,8 USD za oz

měď

-5,0

2,73 USD za libru

kukuřice

-4,0

3,51 USD za bušl

pšenice

0,6

4,77 USD za bušl

káva Robusta

-8,9

1632 USD za tunu

vepřové maso

2,5

83,45 US centu za libru

Graf: Komoditní index RICI

20150609_komodity

Zdroj: Bloomberg

Autor: Eva Mahdalová, analytik, ColosseumPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE