stoupala a cenový indikátor trhu RM-S, index PK 30, neustále posouval historické maximum. V průběhu měsíce sice občas index ztratil, někdy i vlivem zpráv, které přímo nesouvisely s trhem, ale závěrečná hodnota indexu 1569,88 bodu byla o příznivých 8,8 % vyšší než koncem minulého roku. Cenový růst pozitivně působil na zájem o obchodování, které zároveň bylo důležitým faktorem růstu cen. Aukční obchody se oproti prosinci 2004 zvýšily o téměř čtyřicet procent a ve srovnání s loňským průměrným měsíčním objemem aukčních obchodů byl letošní leden o 17 % vyšší.
Index PK 30 hned od počátku měsíce atakoval hranici patnácti set bodů. Poprvé nad tuto hranici vystoupal v průběhu druhého letošního obchodního dne, avšak zavíral tento den ještě pod patnácti sty body. V hodnotě nad touto hranicí index uzavíral obchodování hned následující den, 5. ledna, a pouze se dvěma výjimkami zůstal nad patnácti sty po celý zbytek měsíce. V lednu bylo 21 obchodních dnů a z toho v deseti případech posunul index historické maximum. Nejvyšší hodnoty dosáhl index v pátek 28. ledna, kdy se vyšplhal až na 1584,22 (v průběhu dne dokonce až na 1588,58) bodu. Pro srovnání – v lednu 2003 byl index na nejvyšší hodnotě 730,59 bodu, v lednu 2004 na 983,19 bodu.
Titulem měsíce by bylo možno nazvat téměř tradičně akcie ČEZ. V současnosti se jedná o nejlikvidnější emisi na trhu. Přesto i u této emise byly v průběhu ledna zaznamenány relativně velké cenové rozdíly. Závěrečný denní kurz se pohyboval v rozpětí od 347 do 368 korun, tzn. rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou činil přes šest procent. V průběhu jednotlivých obchodních dní byly však zaznamenány ještě větší rozdíly. Nejmenší kurz, za který byly akcie ČEZ v lednu prodány, činil 332,80 Kč a nejvyšší 370,80 Kč. V tomto srovnání již rozdíl překročil deset procent, přitom rozdíl mezi závěrečným prosincovým a lednovým kurzem činil pouze 2,9 %. Rozdíly v kurzech mezi jednotlivými dny byly jistě ovlivněny i zprávami o chystané privatizaci 16 % podílu státu na této společnosti.
Druhým titulem, který ovlivňoval vývoj především obchodování, byly akcie Unipetrolu. Na rozdíl od akcií ČEZ, kurz akcií Unipetrolu prakticky nepřetržitě rostl. Na počátku prosince minulého roku měly akcie kurz pod devadesát korun, na počátku ledna pod sto a na konci ledna 130 korun. Za dva měsíce tak posílily o 45 % a v samotném lednu pak o 33,4 %. Jen za leden vzrostl majetek vlastníků akcií Unipetrolu o zhruba šest miliard korun.
V bázi indexu PK 30 nejvíce v lednu vzrostl kurz akcií Českomoravských dolů. Koncem roku 2004 se prodávaly za 376, koncem ledna již za 665 korun. Přírůstek představuje 77 % a je to současně největší lednový růst kurzu na trhu RM-S. Spolu s akciemi OKD, které posílily o 60,4 % na 775 korun, se jedná o tituly, kde bude vyhlášena nabídka převzetí.
Největší pokles z emisí zařazených do báze indexu PK 30 měly akcie a.s. Toma, který činil 7,7%, dále v bázi indexu meziměsíčně poklesl kurz dalším čtyřem emisím. Poměr mezi růstovými 25 a poklesovými tituly 5 (jeden byl neutrální) z báze indexu charakterizuje i celkový vývoj na trhu. Ve výše uvedeném srovnání poklesl kurz akcií (včetně již uvedených z báze indexu) v 34 případech. Ze 76 zbývajících emisí akcií, se kterými1 bylo možno na trhu RM-S obchodovat koncem ledna, nemělo žádný aukční obchod osm, které rovněž byly cenově neutrální, ostatních 68 mělo cenový růst, tzn. přesně dvojnásobný počet emisí než s poklesem kurzu. Rozpětí poklesů bylo od 0,2 do 14,1 %, růsty byly od 0,1 do 77 %.
Koncem ledna bylo na trhu RM-S celkem 174 emisí, v tom bylo 114 emisí akcií, 9 podílových listů a 51 dluhopisů. V průběhu ledna byly vyloučeny dvě emise dluhopisů a dvě emise akcií společností Subterra a Minerva Boskovice.
Ing. Ivan Nápravník
RM-SYSTÉM, a.s.