20.00 SEČ - USA: Rozhodnutí Fedu monetární politiky - Federal Funds Rate (cíl)
Očekávání: 0 – 0,25%
Předchozí: 0 – 0,25%
20.00 SEČ - USA: Projekce Fedu ekonomiky a Federal Funds Rate
20.30 SEČ - USA: Tisková konference Fedu k rozhodnutí monetární politiky
Trh ještě nečeká změnu hlavní úr. sazby. Důvodem je hlavně momentálně slabší ek. výkonnost datující celé první pololetí, čemuž odpovídá rétorika Fedu. Komentář k rozhodnutí ale patrně bude na zvýšení hlavní úr. sazby ve druhém pololetí nadále připravovat.
V komentáři k poslednímu dubnovému zasedání monetární politiky centrální banka učinila změny zřejmě podle očekávání, tj. uznala oslabení růstu ekonomiky, spotřeby domácností a trhu práce. Ze zápisu k rozhodnutí pak vyplývá, že řada bankéřů naznačovala, že dusící efekty dřívějšího posílení dolaru na čistý export nebo poklesu cen ropy na firemní investice mohou být větší a déle trvající, než se dříve čekalo. Na druhou stranu Fed připomněl, že důvody oslabení jsou zčásti dočasné. Nově též poznamenal i solidní spotřebitelský sentiment. Dle zápisu se mnoho bankéřů se domnívalo, že je nepravděpodobné, že data, jež budou v červnu k dispozici, nabídnou dostatečné potvrzení, že podmínky pro zvýšení hlavní úr. sazby byly naplněny.
Reflexe ek. oslabení nepřekvapuje. Vzhledem ke smíšeným komentářům Fedu ale zůstává ale otázkou, nakolik Fed vzhledem ke slabším ek. datům skutečně ustoupil z jestřábí rétoriky plánů zvyšování úr. sazeb. Komentáře stále celkově potvrzují spíše jestřábí Fed, tedy tendenci k vyšším úr. sazbám.
Vedle momentální ek. slabosti je důvodem opatrnosti Fedu se zvyšováním úroků taky např. trvale nízká inflace včetně svého jádra (bez cen potravin a energií). Nízká inflace zůstává pro Fed zdrojem nejistot a rozdílných pohledů na její další vývoj.
Na druhou stranu stále platí, že Fed pokračuje v cestě k vyšším úr. sazbám. Fed dlouhodobě hodlá úr. sazby zvyšovat zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i dlouhodobě příznivý vývoj, resp. solidní růst ekonomiky a trhu práce s tím že v posledních čtvrtletích zrychluje zatím stále mírný růst mezd, navíc některé informace zůstávají přes současnou slabost solidní (např. růst aktivity služeb, spotřebitelský sentiment). V tomto směru leccos naznačila svým vystoupením na téma Výhled ekonomiky (22. května) i šéfka Fedu Yellenová. Momentální ek. slabost je podle ní značně způsobena dočasnými faktory (chladné počasí, pracovní spory v přístavech na západním pobřeží, statistický výkyv). Proto čeká posílení ek. dat.
Potvrdila taky, tento rok, přinejmenším povzbudivé signály vzestup mezd i jako možný ukazatel silnějšího růstu mezd v budoucnu. Monetární politika pak podle ní kvůli velkým zpožděním jejích dopadů na ekonomiku musí být aplikována s předstihem. Odklad jejího zpřísnění do doby naplnění cílů zaměstnanosti a inflace by totiž riskovalo přehřátí ekonomiky. Proto s předpokladem sílící ekonomiky by někdy během tohoto roku bylo vhodné zahájení normalizace monetární politiky a zvýšení hlavní úr. sazby. Poté, očekává Yellenová, by tempo normalizace pravděpodobně bylo pozvolné.
Ještě více než v minulosti tak platí, že další vývoj úr. sazeb rozhodnou aktuální ek. data. Momentální slabost ek. aktivity by nicméně měla být dočasná vzhledem k odstávkám fungování v přístavech na západním pobřeží a s tím, jak se časem projeví vyšší výdaje firem a domácností kvůli poklesu cen ropy, trvajícímu optimismus firem, který se projevuje zvyšováním zaměstnanosti. V klíčovém posouzení konfliktu makroekonomických cílů, kdy nízká inflace volá po nízké a expandující trh práce s rašícím růstem mezd po vyšší hlavní úr. sazbě se zdá, že trh práce má momentálně větší váhu. To naznačuje spíše dřívější zvyšování hlavní úr. sazby.
Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování ve druhém pololetí, nejdříve od července.
Dlouhodobá tendence k vyšším úr. sazbám je příznivá pro dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Čím pomalejší cesta k vyšším úrokům, tím lépe pro akciový trh.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy