Včerejší zápis z červnového zasedání americké centrální banky opět ukázal, že několik členů bankovní rady (FOMC) varuje před příliš brzkým zvýšením úrokových sazeb, přičemž se odvolávali na řeckou krizi a na volatilitu na čínském akciovém trhu. Tržní očekávání, že banka utáhne monetární politiku již na svém zářiovém zasedání postupně chladnou. Nicméně mezi bankovní radou jsou i tací, jako například John C. Williams, jenž ve svém včerejším projevu zdůraznil vůli zvýšit základní úrokovou sazbu již letos. Jako vysvětlení uvedl, že je bezpečnější utahovat monetární politiku dříve a postupně, než tento krok odkládat a pak být nucen k razantnějším rozhodnutím.
Britskou libru včera v propadu nezastavil ani projev ministra financí Osborna. I když uvedl, že ekonomika je na tom fundamentálně lépe než před 5 lety, snížil očekávaný výhled růstu HDP pro letošní rok o 0,1 procenta na 2,4 procenta. Nicméně země roste stále rychleji než například Německo, Francie nebo USA. Rovněž posunul termín dosažení přebytkového rozpočtu na 2019/2020. Ministr také zveřejnil oficiální odhad ekonomického růstu na příští rok, který stejně jako při jarní prognóze zůstává na hodnotě 2,3 procenta. Po zbytek tohoto desetiletí by pak britská ekonomika měla růst průměrným tempem 2,4 procenta ročně. Osborne podle očekávání představil škrty v sociálních výdajích (příspěvky na bydlení, studentské granty), nicméně plánuje nabídnout daňové úlevy pro střední příjmovou třídu. Libra reaguje na přísnější rozpočet poklesem, protože se investoři domnívají, že centrální banka bude muset kompenzovat přísnější fiskální politiku delším obdobím nízkých úrokových sazeb. Dnes zasedá britská centrální banka (BoE).
Řecko již oficiálně poslalo žádost o finanční pomoc z ESM. Dnes by mělo představit plánované reformy, které věřitelům nabídne za nové peníze. Nicméně Atény mají čas poslat plán reforem až do pátku. Banky a burza zůstávají zavřeny do pondělí (13.7.2015). V neděli se mají setkat představitelé všech 28 zemí Evropské unie a diskutovat řecké požadavky.
Japonský jen dnes odevzdal část svých včerejších zisků, když se uklidnila situace na čínském akciovém trhu poté, co tamní vláda přistoupila k razantním opatřením zakazujícím „short sell“ na 6 měsíců. V noci si polepšil australský dolar (AUD). Povzbudila ho data z trhu práce. V Austrálii vzniklo v červnu 7 300 nových pracovních míst, což je 2 300 nad očekáváními trhu. Data pozitivně překvapila 6krát z posledních 8 měření. Nicméně mzdy rostou nejpomaleji od 90 let. AUD je stále zranitelný kvůli včerejšímu propadu ceny železné rudy o 10 procent. Futures ukazují 50 procentní šanci na snížení základní úrokové sazby v září a v prosinci očekávají tento krok ze strany centrální banky (RBA) až s 88 procentní pravděpodobností.
Na hodinovém grafu AUD/USD lze vidět několik technických formací. První je obrácená hlava ramena, jejíž „neckline“ byla proražena a mohla by AUD/USD dovést až k hodnotě 0,7530. Celkově je náš výhled pro AUD negativní. Do krátké pozice bychom vstoupili u hodnoty 0,7530 (v případě dotvoření obrácené formace hlava ramena). Druhá varianta je uzavření denní svíčky pod úrovní „neckline“ neboli předchozími minimy ze začátku července, čímž se AUD otevře nový prostor směrem dolů.
CAD/CHF testuje silnou rezistenci, kterou představuje dolní hrana konsolidačního obdélníku, který měnový pár jenom jen před několika dny opustil.