Dle očekávání byl uplynulý týden celý o Řecku po té, co tamní referendum vyslovilo své „NE“ úsporným opatřením, které navrhovali věřitelé. Během týdne Řecko oficiálně požádalo ESM o půjčku a současně předložilo konkrétní návrhy řešení současné situace, které se téměř shodovaly s původními požadavky věřitelů a které byly současně odmítnuty v proběhnuvším referendu. Ke konci týdne panovala na trzích mírně pozitivní nálada z toho, že se Řecko alespoň přiblížilo k jednacímu stolu a snaží se vyhnout případnému Grexitu.
Investoři rovněž sledovali dění v Číně, kde tamní indexy byly silně pod prodejním tlakem, na což reagovala vláda a řadou opatření (zákaz tzv. „short“ prodeje, zákaz prodeje akcionářů s větším jak 5% podílem ve společnosti, zákaz prodeje manažerů společností, vytvoření státního fondu na nákup akcií, vyšetřování údajného nekalého obchodování a další) napomohla zastavit tento prodejní tlak. Domácí index PX zakončil týden na 992 bodech, což znamenalo růst o 0,3 % t/t.
Z domácího zkráceného týdne nás zajímal Unipetrol. Ten oznámil modelové marže za 2Q15. Modelová rafinační marže v 2Q15 dosáhla 5,3 USD/b. To je mírný pokles ve srovnání s 1Q15 (5,5 USD/b, nebo -3,6 % q/q), v meziročním srovnání jde o podstatný nárůst (0,5 USD/b v 2Q14). Je nutné zdůraznit razantní nárůst petrochemických modelových marží. Společná petrochemická modelová marže dosáhla 871 EUR/t (+42,6 % q/q a +38,9 % r/r) a je v námi sledovaném období nejvyšší. Unipetrol oznámí kvartální výsledky (2Q15) ve čtvrtek 23. července. Titul zakončil týden na úrovni 160,8 Kč (+1,3 % t/t).
ČEZ přes svou dceřinou společnost Inven Capital koupil podíl v německé společnosti Sonnenbatterie. Ta se zabývá výrobou baterií na skladování elektřiny. Cena podílu nebyla zveřejněna, ale mělo by se jednat o nižší stovky milionů (cca do 1 Kč na akcii ČEZu). Sonnenbatterie by měla letos dosáhnout tržeb cca 40 mil. EUR (cca 1,1 mld. Kč), což je asi 0,5 % tržeb ČEZu (200 mld. Kč) za loňský rok. Vítáme snahu ČEZu zaměřit se na decentralizovanou energetiku, je to současný trend a velmi perspektivní oblast. Akcie zakončila páteční seanci na 572,6 Kč (+2,6 % t/t).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla CME (-4,5 %;49,7 Kč). Na titulu se neobjevila žádná fundamentální informace. Dění kolem Řecka a Číny mělo negativní vliv i na americké akcie. V rámci nichž se dostalo pod tlak i CME. Naopak nejvíce rostoucí akcií byla NWR (+4,4 % na 0,24 Kč). Akcie je podporována nedávným prohlášením investiční skupiny Arca Capital o jejím zájmu o titul z důvodu snahy o manažerské ovlivnění chodu společnosti.
Příští týden se zaměříme opětovně na dění kolem Řecka. O aktuálním víkendu budeme očekávat rozhodování věřitelů spolu s EU o novém řeckém návrhu řešení současné krize. V USA se pak investoři zaměří na výsledkovou sezónu, kde budou reportovat banky (JP Morgan, Wells Fargo, Bank of America) a velké technologie (Intel, Netflix, eBay či Google). Očekáváme potvrzení našeho základního scénáře v rámci řecké ságy a to dohody s věřiteli a získání dalšího záchranného plánu. Pokud se tento scénář naplní, očekáváme pozitivní reakci trhu.
Na domácím trhu připomeneme, že v pondělí 13.7. vyprší lhůta pro dobrovolnou nabídku na CETIN a O2 CR ze strany PPF. Jen připomeneme, že PPF nabízí za CETIN 176 Kč/akcii a za O2 CR 78 Kč/akcii. Očekáváme, že nabídka na CETIN by mohla být úspěšná a PPF by následně mohla provést vytěsnění minorit. V případě O2 očekáváme, že investoři danou nabídku nevyužijí již jen vzhledem k současné tržní ceně akcie.
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na pondělní zveřejnění exportu (oček. +1,0 po -2,5 % r/r) a importů (-15,5 po -17,6 % r/r). Ve středu bude zveřejněno HDP za 2Q15 (oček. +6,8 po 7,0 % r/r). V USA se pak zaměříme na úterní maloobchodní tržby (oček. +0,3 po +1,2 % m/m), středeční průmyslovou produkci (+0,2 po -0,2 % m/m), páteční spotřebitelskou inflaci (+0,3 po +0,4 % m/m) a spotřebitelský sentiment dle univerzity Michigan (oček. 96,5 po 96,1 bodu). V Německu pak na úterní indexy ZEW, kde se očekává mírné snížení v obou případech (současné dění i v očekávání). V rámci Evropy budeme sledovat čtvrteční zasedání ECB, kde sice nejsou očekávány žádné nové informace, ale centrální bankéři by se mohli vyjádřit k aktuální situaci kolem Řecka a k potenciálním krokům, které by mohly být zapotřebí v negativním scénáři.