Změna počtu zaměstnaných (nonfarm payrolls) – červenec 2015
skutečnost: |
215 000 |
očekávání: |
225 000 |
předchozí: |
231 000 (revize z 223 000) |
Červencové výsledky z amerického trhu práce žádné překvapení nepřinesly. Počet nově vytvořených pracovních míst (215 tis.) se další měsíc držel lehce nad hranicí 200 tis., což se považuje za znak, že oživení amerického trhu práce dál pokračuje. Ovšem pokračující otevírání nových míst se stále neodráží ve mzdách, jejichž vývoj je stále utažený (+0,2 % m/m; +2,1 % r/r).
Tvorba nových pracovních míst byla v červenci rozložena přes více sektorů, i když dominantním sektorem byly podle očekávání služby (+193 tis.), hlavě díky maloobchodu (36 tis), zdravotnictví (30 tis.). Ostatní obory vykázaly jenom mírné změny zaměstnanosti. Nová pracovní místa opět vznikala i v průmyslu (+ 15 tis), i když poslední data z průmyslu jsou jinak spíše smíšená.
Míra nezaměstnanosti v červenci druhý měsíc v řadě zůstala nezměněna na 5,3 %. Sledovaná míra participace (podíl součtu zaměstnaných a nezaměstnaných hledající práci na celkové populaci) dál zůstal na 40letých minimech (62,5 %). Vůči předchozím měsícům je pozitivní, že nepokračoval pokles. Klesající míra participace ukazuje na strukturální problémy uvnitř trhu práce, které nedokáže zvrátit ani vysoká tvorba pracovních míst.
Data z trhu práce ukazují, že na jednu stranu pokračuje vysoká tvorba pracovních míst, ale pro Fed je pravděpodobně kaňkou pokračující nízký růst mezd, který může být významným argumentem dál odložit zvyšování sazeb. Data nedávají jasnou nápovědu pro další kroky Fedu, a tak i tržní reakce byla nevýrazná. Evropské akcie (Euro-Stoxx 50) přidaly asi 0,2 % a zmírnily o polovinu ztrátu z předchozího obchodování. Futures na americké akcie (S&P 500) naznačují pokles o 1- 2 desetinu procenta. Výnosy dluhopisů krátce vzrostly o pár bazických bodů, ale pak se vrátily zpět, a výnos 10letého dluhopisu zůstal u 2,20 %. Pouze dolar k euru skokově posílil o 0,8 % na 1,086 USD/EUR.