Němečtí zákonodárci včera podpořili třetí záchranný program za posledních 5 let pro Řecko, a to i přes rebelii v řadách konzervativců Angely Merkelové. Pro záchranný balík v celkové hodnotě 86 miliard eur hlasovalo 454 zákonodárců. Proti se postavilo 113 a 18 se hlasování zdrželo. Řecko dnes splatilo část půjčky ve výši 3,2 miliard eur Evropské centrální bance (ECB).
Spotřebitelské ceny (index CPI) ve Spojených státech v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 procenta po zvýšení o 0,3 procenta v červnu. Na meziročním základě inflace mírně zrychlila na 0,2 procenta z červnových 0,1 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali za červenec růst cen o 0,2 procenta na meziměsíčním i meziročním základě. Inflační tlaky se začínají projevovat v sektoru bydlení a na trhu práce, zatímco ceny potravin a pohonných hmot stouply jenom mírně.
Představitelé americké centrální banky (Fed) se na zasedání minulý měsíc v převážné většině shodli na tom, že tamní ekonomika se blíží bodu, kdy by se měly zvýšit úrokové sazby. Současně se však bojí, že pomalu rostoucí inflace, vlažný růst mezd a slabá globální ekonomika by mohly představovat velká rizika.
Zápis z měnového zasedání Fedu z 28. a 29. července ukázal, že pouze jeden člen bankovní rady byl připraven hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb. Někteří z ostatních členů považují současné ekonomické podmínky USA za vhodné ke zvýšení úrokových sazeb, nebo si myslí, že Spojené státy se do tohoto bodu rychle dostanou. Jiní členové si naopak myslí, že USA ještě nesplnily podmínky ke zvýšení úrokových sazeb, avšak by je v blízké době mohly splnit.
Téměř všichni členové bankovní rady potřebují vidět další důkazy, že ekonomický růst je dostatečně silný a podmínky na trhu práce zpevnily dost na to, aby je to přesvědčilo, že se inflace ve střednědobém horizontu vrátí k dlouhodobému cíli bankovní rady.
Výnosy amerických státních dluhopisů s delší dobou splatnosti po zveřejnění zápisu z jednání Fedu klesly, akcie na Wall Street umazaly část ztrát, uzavřely však v mínusu a dolar oslabil. Šance na zvýšení základní úrokové sazby v září klesly z 50 na 36 procent, nejníže za posledních 5 týdnů. Skutečnost, že americký akciový trh nedokázal vytěžit z informací, které snížily šance na zářijové utažení měnové politiky, naznačuje, že medvědi začínají získávat převahu i v případě pozitivních zpráv. Ve výsledku americký dolar oslabil na hodnotu 1,1125 vůči euru a na hodnotu 123,80 vůči japonskému jenu.
Zlato konsoliduje svůj předchozí výprodej a blíží se ke kulatému číslu 1150 USD za unci. Tato hodnota v minulosti sloužila jako support a cenu zlata několikrát podržela. Tentokrát bude testována jako rezistence.
Měnový pár GBP/CHF vytvořil na 4hodinovém grafu formaci hlava-ramena. Prorazil hodnotu „neckline“, což je signálem pro další pokles.
NZD/USD poté, co opustil klesající kanál, konsoliduje v obdélníkové formaci a pevně se drží nad hodnotou podpory 0,6500. uzavření na denní svíčce nad jednou z hran obdélníku nám naznačí další směr pohybu.