Jen k dolaru slábne 0,5 % d/d na 119,5. Dolar během týdne ztrácel v jednu chvíli až 8 jenů, resp. 6% k hladině 116,1, přes masivní korekci ale dolar podobně jako na paritě k euru eviduje multiprocentní ztráty navíc pod klíčovou podporou 120,2 – 120,4. Vše samozřejmě souvisí s oslabením výhledu čínské ekonomiky a poklesu čínského akciového trhu, který se přenesl i na hlavní světové akciové trhy. USD/JPY je silně korelován s vývojem světových akciových burz. Pokles cen akcií vede k poklesu tržních amerických úr. sazeb, což stlačuje úr. diferenciál a v neprospěch dolaru a tlačí jej níže. Pohyb byl navíc vyšponován i modifikací fundamentálního výhledu světové a americké ekonomiky: Hrozící citelnější zpomalení čínské ekonomiky zpomalí růst americké ekonomiky a odkládá očekáváné zvyšování amerických úr. sazeb, jeden z pilířů dlouhodobého posilování dolaru. Tyto aspekty budou v příštích týdnech nadále trh dominantně ovlivňovat.
Technický pohled: Trh obecně těží z květnového růstového proražení dvouměsíční medvědí vlajky. Ze střednědobého pohledu je tato formace druhým trojúhelníkem kvartální pololetní konsolidace, nad kterou trh od začátku roku vystoupal, čímž potvrdil růstový trend. Po posledním týdnu poklesů ale trh potřebuje potvrdit podporu 120,2. Rezistence: 121,0 – 121,4, 123,1, 124,1 a dále 125,9 a 135,2. Pokud se trh nad 120,2 nevrátí, trh budou zajímat podpory v podobě zóny 118,1 a region 115,2 – 116,3. Případný další pokles by již hodně narušil růstový trend a exponoval by region 112,3 – 112,7.
Výhled: Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik. Japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků. BoJ dlouhodobě razí dlouhodobou strategii zvýšit nízkou inflaci. Proto banka stále udržuje silnou ultraexpanzivní monetární politiku, to dlouhodobě oslabuje jen, což k růstu inflace pomáhá. Naopak americké hospodářství solidně roste a vyplňuje produkční mezery a kapacity. Fed tedy logicky signalizuje normalizaci podmínek finančních trhů zvyšováním hlavní úrokové sazby k vyšší a tím i standardnější úrovni ještě letos, což vede ke globálnímu posilování dolaru. Klíčová ale zřejmě bude blízkost dlouhodobých rezistencí, tlak k významnější korekci tak poroste.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy