S&P 500: konsolidující trh čeká na ISM služeb

03.09.2015 | , HighSky Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zářijový kontrakt S&P 500 roste 0,4 %  d/d na 1955. Růst akcií ještě je ozvěnou včerejšího silného posílení cen akcií na Wall Streetu při slabších zobchodovaných objemech: Indexy Dow Jones a S&P zpevnily 1,8%, Nasdaq 2,5%.

 

Trh celý týden je v ostré korekci. Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu vyvolává obavy z přenosu na světovou ekonomiku a oslabení globálního ek. růstu, což se přenáší na poklesy cen akcií na světových burzách. To vše zvyšuje nejistotu a redukuje nejen investiční sentiment, ale může oslabit i optimismus spotřebitelů.

 

Americká ekonomika sice signalizuje posílení solidního růstu, nicméně na růstu cen akcií od srpnových minim se zatím podíleli hlavně krátkodobí obchodníci, není jisté, zda kohoutek nákupních investic otevřeli i klíčoví dlouhodobí portfolioví investoři jako hedge a portfoliové fondy, pojišťovny, banky apod. Oslabení čínského růstu HDP redukuje poptávku po zahraničním zboží a službách, což vede k poklesům čínských i zahraničních burz hlavně na konci srpna a vnáší nejistotu do světové ekonomiky. To vše pak oslabuje i růst světové ekonomiky. Situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazovaly v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.

 

Pro S&P 500  index bude velmi těžké se za zhoršeného fundamentálního výhledu vrátit zpět do multiletého růstového trendu. Fed tak může kvůli možnému oslabení růstu americké ekonomiky minimálně chtít odložit zvyšování úr. sazeb z předpokládaného zářijového termínu dále do podzimu či na konec roku. Na druhou stranu v případě pokračujícího poklesu čínského akciového trhu by se korelace se světovými burzami mohla snižovat, investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009.

 

Něco zlého může být k něčemu dobré. Fundamentální zvýšení nejistoty ek. vývoje a vývoje akciového trhu srazil jeho valuace. Podle Reuters hodnota P/E (ocenění akcií k jejich ziskům) se pohybuje kolem 15,1. Během roku 2015 P/E dosahoval kolem 17, na minimech burzy z konce srpna ale již 14,8. 15letý průměr činní 15,7. 

 

Nové impulsy přidají makroekonomická data USA na konci týdne: dnes ve 14.30 SEČ resp. 16.00 SEČ červencová obchodní bilance resp. srpnový Index ISM služeb a zítra srpnová zaměstnanost. Trh čeká potvrzení stabilního schodku zahraničního obchodu, silného růstu aktivity služeb resp. solidního růstu trhu práce. Tyto zprávy jsou obecně pro akcie příznivé.

 

Technický pohled: Hlavní podpory indexu jsou alokovány v oblasti 1800 – 1896 případně 1727. Pro potvrzení ukončení korekce, trvalejšího obratu  a růstu trh potřebuje přejít 1973, 1993, 2025, 2035 a 2045. Obchodování nad touto oblastí nyní vypadá pro příští týdny a měsíce příliš ambiciózně, přesto pokud trh uspěje, otevřela by se rezistenční oblast 2067 – 2109, případně zóna 2126 - 2141.  

S&P 500, denní komentář

Fundamentální pohled, výhled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.

S&P 500, denní komentář

Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování, spíše nejdříve od podzimu podle vyhodnocení dopadu zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky na americkou ekonomiku . Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.

 

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE