Globální růsty v režii makrodat

08.09.2015 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ráno byla zveřejněna čísla čínského exportu a importu. Export se meziročně snížil o 5,5 % při očekávaném poklesu až o 6,6 %. Importy se snížily o větší procento, než se očekávalo a to pravděpodobně kvůli nižším cenám komodit, jejichž cena v posledních měsících vytrvale klesá. V reakci na tyto zprávy čínský akciový trh dnes připsal necelá tři procenta. Nutno podotknout, že nedávná devalvace čínské měny se na těchto číslech ještě nijak výrazně neprojevila.

Co se týče vlivu čínského zpomalování na zbytek světa, americké investiční banky odhadují, že se snížení čínského HDP o jedno procento přenese do ekonomiky USA poklesem HDP o dvě desetiny procentního bodu. Zpomalování hospodářství se však netýká pouze Číny, ale většiny rozvojových ekonomik.

Obdobný typ makrodat zveřejňovalo také Německo. Exporty i importy byly vyšší, než očekávané, což má společně s růstem na čínských trzích za následek růstovou seanci německého indexu DAX, který se dostává nad úroveň 10 300 bodů (zhruba +2 %). Dalším faktorem podporující dnešní evropský růst je taktéž zveřejnění HDP eurozóny (+1,5 % meziročně), které oproti 1Q vzrostlo o 0,4 % při očekávání +0,3 %.

Po včerejším svátku se opět otevřely také americké burzy. I ty pozitivně reagují na čínské a evropské růsty a aktuálně posilují zhruba o 1,6 % (Dow Jones a S&P500) respektive o 2 % (NASDAQ100).

Z korporátních záležitostí stojí za pozornost vzestup akcií Commerzbank o více než 7 % kvůli zvýšenému doporučení od JP Morgan a také posílení RWE o více než 5 % ze stejného důvodu.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE