Čína navrhuje pojistky proti volatilitě, analýza ZLATA, USD/JPY, EUR/CHF

08.09.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Německé vývozy a dovozy v červenci stouply na rekordní hodnoty od zavedení statistiky v roce 1991. Sezónně očištěné exporty meziměsíčně stouply o 2,4 procenta na 103,4 miliardy eur a dovozy vzrostly o 2,2 procenta na 80,6 miliardy eur. Obchodní přebytek tak stoupl na 22,8 miliardy eur. Analytici oslovení Reuters očekávali, že vývozy stoupnou o 0,7 procenta a dovozy se meziměsíčně zvýší o 0,5 procenta. Přebytek zahraničního obchodu čekali na úrovni 22,3 miliardy. Na německá data reaguje pozitivně hlavně německý akciový index DAX, který posiluje o 2 procenta.

Nicméně v zahraničním obchodu se dařilo mnohem hůř Číně. Dovozy se meziročně propadly o 13,8 procenta, zatímco analytici čekali pokles pouze o 8,2 procenta. Oslabily již desátý měsíc v řadě vlivem snížení globálních cen komodit. Překvapivá srpnová devalvace jüanu a slabší spotřebitelská poptávka rovněž zhoršují výhled, že by se dovozy v nejbližší době výrazně zvedly. Většinu dovozů Číny tvoří komodity a suroviny pro další výrobu, jejíž finální výrobky opět směřují do zahraničí. Propad dovozů proto může být špatným signálem pro vývozy v příštích měsících. Také exporty spadly více, než čekal trh, když v srpnu oslabily o 5,5 procenta. Analytici tak pochybují, že Čína splní svůj letošní cíl šestiprocentního růstu zahraničního obchodu. Obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa a jejího dopadu na globální růst po těchto datech stále neutichají.

Čínské akciové burzy v Šanghaji a Šen-čenu a čínská burza s futures plánují zavést pojistky pro tamní hlavní akciové indexy, které by stabilizovaly trh, uvedla včera ve svém prohlášení Šanghajská burza. Burza navrhuje, že pokud index Shanghai Shenzhen (CSI 300), který zahrnuje největší kotované firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, stoupne nebo klesne o 5 procent proti závěru z předchozího dne a pokud tento výkyv přijde před 14:30 místního času, zastaví se na 30 minut obchodování pro všechny čínské akciové indexy. V případě, že by pětiprocentní pohyb trhu nastal po 14:30, bude obchodování zastaveno do konce seance. Pohyb indexu výraznější než 7 procent proti předchozímu závěru by zastavil obchodování na zbytek dne. Burza čeká připomínky obchodníků s cennými papíry ke svému návrhu do 21. září.

Americký dolar v reakci na horší čínská data mírně oslabil, s tím jak investoři zvažují, zdali Fed příští týden zvýší základní úrokovou sazbu, když čínská ekonomika zřetelně zpomaluje.

Britské libře se včera podařilo odrazit od 4měsíčního minima vůči americkému dolaru, kam ji předchozí týden dostala horší data nákupních manažerů ze sektoru služeb, která přinutila investory přehodnotit sázky na zvýšení úrokových sazeb v Británii. Nicméně tento týden zasedá centrální banka a čísla ihned ukážou, kolik členů bankovní rady hlasovalo za zvýšení základní úrokové sazby.

Zlato po páté odmítlo klesající trendovou linii a hodnotu rezistence 1150 USD za unci. Medvědi získávají nad býky převahu a cena podle všeho otestuje předchozí minima.

EUR/CHF se chystá na souboj s předchozími maximy. Nicméně poměrně solidně se drží nad Fibonacciho hodnotou 50, což by mu mohlo otevřít prostor k další Fibo úrovni 61,80.

USD/JPY na 4hodinovém grafu proráží trojúhelníkovou konsolidační formaci, avšak na cestě vzhůru ho mohou zastavit důležité rezistenční úrovně 120,50 a 122,00.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE