Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu, zatímco pokračuje v programu tištění peněz pro oživení ekonomiky a inflace eurozóny. Hlavní sazba pro refinanční operace tak zůstává na úrovni 0,05 procenta. Rozhodnutí banky bylo v souladu s očekáváními trhu, když ECB loni v září řekla, že sazby již dosáhly dolní hranice.
Program nákupu aktiv (QE) zůstává prozatím nezměněn na úrovni 60 miliard eur měsíčně, avšak banka zvýšila podíl jednotlivých dluhopisů, které může v rámci tohoto programu nakupovat, na 33 procent z předchozích 25 procent.
Banka dodala, že inflace nezrychluje tak rychle, jakpředpokládala, a že ani ekonomické oživení nepostupuje očekávaným tempem.. Snížila výhled růstu HDP a inflace pro roky 2015 – 2017. Pro trhy byl klíčový příslib Maria Draghiho, že banka může program takzvaného kvantitativního uvolňování (QE) pozměnit, bude-li třeba. Upozornil na možnost využití všech nástrojů dostupných v rámci svého mandátu a zejména připomněl, že program nákupů aktiv poskytuje dostatečnou flexibilitu z hlediska možné úpravy velikosti, složení a doby trvání programu. Dodal, že rada guvernérů bude pozorně monitorovat veškeré přicházející informace z ekonomiky eurozóny. Po slovech ECB, evropské akcie silně posílily, euro naopak oslabilo. Akcie v Evropě vystoupaly až na dvoutýdenní maximum, zatímco euro naopak oslabilo na dvoutýdenní dno k dolaru.
Americké burzy zahájily včerejší obchodní seanci růstem, když makroekonomická data (PMI služby ISM) ve Spojených státech naznačila posilování tamní ekonomiky a Evropská centrální banka přislíbila, že může vystupňovat nebo prodloužit svůj program nákupů aktiv. Nicméně optimistická nálada postupně vyprchala a trhy nakonec uzavřely jenom 0,1 procenta v plusu.
Růst v dominantním sektoru služeb Spojených států v srpnu zůstal robustní (59 bodů), i když sestoupil z červencového 10letého maxima (60,3 bodu), když oproti předchozímu měsíci zvolnil růst nových objednávek, zaměstnanosti i cen, ukázal ve čtvrtek průzkum v odvětví. Analytici oslovení Reuters v průměru očekávali výraznější pokles ukazatele na 58,1 bodu.
Evropské burzy v pátek otevřely výrazným poklesem po silném růstu v předchozí seanci, zatímco investoři čekají na ostře sledovanou zprávu o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech, která se může stát posledním stěžejním signálem před prvním zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Ekonomové očekávají, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 220 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). Nicméně ukazatel soukromého sektoru (ADP) ve středu přinesl horší čísla ze srpnového trhu práce. Hodnoty ADP vyšší než 200 000 povzbudí v investorech obavu na utažení měnové politiky v září, což bude negativním signálem pro akcie. Pro americký dolar nemusí jít o příliš pozitivní signál hlavně vůči JPY, protože se lze očekávat negativní vlivu vyšších amerických úrokových sazeb na globální ekonomiky. O víkendu se koná zasedání zemí G20 a v pondělí je v USA svátek.
Australský dolar oslabil vůči americkému dolaru (AUD/USD) na nejnižší hodnotu od roku 2009 (0,6960), když investory nepouštějí obavy ohledně globálního ekonomického růstu. AUD/USD od pondělí ztrácí 2,8 procenta a když se po NFP situace nezmění, bude tento týden pro něj druhým nejztrátovějším v letošním roce.
EUR/USD včera po zasedání ECB prorazil rostoucí trendovou linii a uzavřel pod hodnotou podpory 1,1200, což mu otevírá prostor směrem dolů k úrovni podpory 1,10. Nicméně dnešní data NFP mohou být nevyzpytatelná, proto bychom si pro určení dalšího směru vývoje měli počkat na dnešní zavírací cenu. Rozhodující bude hodnota 1,1200.
Německý akciový index DAX konsoliduje předchozí pokles u Fibonacciho hodnoty 50 (nyní slouží jako rezistence) v trojúhelníkové formaci. Prorazení trojúhelníku směrem dolů otevře DAXu prostor pro pokles a podle všeho otestuje předchozí minima. Naopak růst nad Fibonacciho hodnotu 50 přivede index k další Fibonacciho hodnotě 61,80.
EUR/JPY opustilo trojúhelník, nyní se blíží k podpoře 132,20. Překonání této hodnoty mu otevře prostor k 126,00.