Strach z čínské ekonomika opět ovládá finanční trhy; analýza GBP/USD, USD/JPY, ZLATA

01.09.2015 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se podle konečných údajů společnosti Markit v srpnu nepatrně snížil na 52,3 bodu ve srovnání s rychlým odhadem, který počítal se stagnací na červencových úrovních 52,4 bodu. Nicméně ukazatel se drží už přes dva roky nad hranicí 50 bodů, která odděluje celkový růst od poklesu aktivity v odvětví.

Ukazatel nákupních manažerů byl dnes ráno publikován i pro čínskou ekonomiku a později v průběhu dne i pro Velkou Británii. Data z Číny opět oživila strach ze stavu tamní ekonomiky, když i oficiální index nákupních manažerů (PMI) klesl pod klíčovou hodnotu 50 bodů na 49,7 bodu, což naznačuje recesi ve výrobním sektoru i v podání oficiálních státních informačních zdrojů. Rovněž vyhlídky pro sektor služeb v srpnu oslabily na 53,4 z červencových 53,9 bodu. Slabé údaje o čínském průmyslu opět oživily obavy o zdraví tamní ekonomiky a zasáhly akciový trh. Pro investory je velmi znepokojivé vidět stále zhoršující se data, která dosud nezastavila ani přijatá měnová opatření. Lze se domnívat, že ekonomika zpomalí hluboko pod 7 procent, a to i když bude vláda pokračovat v měnových a fiskálních stimulech.  Ačkoliv čínský akciový index uzavřel jenom 0,13 procenta v mínusu a stále se drží nad klíčovou hodnotou 3 000 bodů, japonský Nikkei dnes oslabil o 3,84 procenta, když uzavřel na úrovni 18 165 bodů.

Evropské burzy rovněž zahájily dnešní den prudkým poklesem. Panevropský index FTSE 300 dopoledne ztrácel 2,2 procenta na hodnotě 1 400,98 bodu, což je nejnižší úroveň od čtvrtka, kdy se trh zotavoval z pádu ze začátku minulého týdne. Evropský trh si podle všeho zapíše srpen 2015 jako nejztrátovější měsíc za čtyři roky, zasaženy propadem akcií v Číně a vyhlídkou na blížící se zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, když ztratil 9 procent.

Naopak ze situace opět těží bezpečné přístavy jako japonský jen a euro, což jsou navíc tzv. „funding currencies“. Tyto měny díky nízké úrokové sazbě financují nákupy rizikových a výnosnějších aktiv. Nicméně v aktuální situaci, kdy vládne trhu strach ze stavu čínské ekonomiky, investoři prodávají riziková aktiva a vracejí vypůjčený kapitál, což znamená nákup eur a jenů.

Horší čísla indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dnes zveřejnila i Velká Británie. Index v srpnu klesl na 51,5 místo očekávaných 51,9 bodu. Na data reagovala libra oslabením, když vůči euru ztratila až 0,7 procenta.

ECB už téměř půl roku pumpuje do ekonomiky eurozóny 60 miliard nově vytištěných eur měsíčně. Pondělní předběžné údaje Eurostatu přesto ukázaly, že inflace bloku setrvává na vlažných 0,2 procent. Vzhledem k tak nízké inflaci roste pravděpodobnost, že centrální banka bude nucena prodloužit svůj stimulační program za současný předpokládaný termín ukončení v září příštího roku.

Počet nezaměstnaných v Německu v srpnu klesl více, než se čekalo, a to o 7 000 na 2,79 milionu a míra nezaměstnanosti setrvala na rekordním dně, ukázaly úterní údaje, jež naznačují, že soukromá spotřeba bude letos i nadále pohánět růst největší evropské ekonomiky. Míra nezaměstnanosti je již šestý měsíc v řadě na úrovni 6,4 procenta nejnižší od znovusjednocení Německa v roce 1990. Nezaměstnanost rovněž klesala v eurozóně, a to na hodnotu 10,9 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku roku 2012.

GBP/USD testuje předchozí minima a pokouší se o vytvoření formace dvojitého dna. Reakce na tuto hodnotu nám může napovědět, jakým směrem se bude GBP/USD dále vyvíjet. Proražení supportu směrem dolů znamená testování hodnoty 1,5180 případně i pohyb níže, naopak odraz od modré čáry potvrdí zmiňovanou formaci dvojitého dna.

Měnový pár USD/JPY nebol schopen zdolat hodnotu rezistence 122,00, odrazil se od ní a nyní směřuje dolů. Cílem by se mu mohly stát minima z předchozího pondělí.

Zlato se opět chystá na souboj s hodnotou rezistence 1150 USD za unci a klesající trendovou linií.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE