Zářijový kontrakt S&P 500 stagnuje d/d na 1942. Ostrá korekce trhu od konce srpna pokračuje. Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu, což se přenáší na poklesy cen akcií na světových burzách. Hrozí tak přímé oslabení amerického exportu, průmyslu. To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a hrozí oslabením dosud posilujícího solidního růstu americké ekonomiky. Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.
Na zatím nepřesvědčivém růstu a konsolidaci cen akcií ze srpnových minim se zatím podíleli hlavně krátkodobí obchodníci. Není jisté, zda kohoutek nákupních investic otevřeli i klíčoví dlouhodobí portfolioví investoři jako hedge a portfoliové fondy, pojišťovny, banky apod.
Fed tak může kvůli možnému oslabení růstu americké ekonomiky minimálně chtít odložit zvyšování úr. sazeb z předpokládaného zářijového termínu dále do podzimu či na konec roku. I tak ale pro S&P 500 index bude za této nejisté situace a zhoršeného fundamentálního výhledu velmi těžké vrátit se zpět do multiletého růstového trendu. Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu. Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí čínské ekonomiky resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat. Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009.
Technický pohled: Hlavní podpory indexu jsou alokovány v oblastech 1946 a pak zejména 1800 – 1831 případně 1727. Pro potvrzení ukončení korekce, trvalejšího obratu a růstu trh potřebuje přejít 1979, 1992 a 2032. Obchodování nad touto oblastí nyní vypadá pro příští týdny a měsíce příliš ambiciózně, přesto pokud trh uspěje, otevřela by se rezistenční oblast 2046 – 2109, případně zóna 2126 - 2145.
Fundamentální pohled, výhled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky.
Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení jejího zvyšování, spíše nejdříve od podzimu podle vyhodnocení dopadu zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky na americkou ekonomiku . Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika dlouhodobě rostou.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy