11.00 SEČ – Německo: Index ZEW sentimentu ek. očekávání (09 2015)
Očekávání: 18,4
Předchozí: 25,0
Index v srpnu sice klesl těsně nad svůj dlouhodobý průměr 24,9. Institut ZEW k datům uvedl, že “…vzhledem k současným geopolitickým a globálním ek. okolnostem je podstatné zlepšení ek. situace Německa střednědobě nepravděpodobné.” Naopak index ZEW sentimentu ek. očekávání eurozóny a tím i optimistická očekávání posílila, podobně zpevnilo taky hodnocení solidní současné ek. situace Německa, resp. slabé současné ek. situace eurozóny.
Indexy ZEW sentimentu ek. očekávání Německa a eurozóny v posledních kvartálech soustavně rostly. Zlepšovalo se také hodnocení současné ek. situace Německa a eurozóny. Důvodem bylo prudké slábnutí ropy, eura a další monetární pomoc ECB, což předznamenalo ek. oživení. Stabilizace ceny eura předznamenala kulminaci předstihových indikátorů. Dlouhodobě pak klima zhoršují deflační rizika eurozóny, řecká krize, vyhrocená situace na Ukrajině a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem.
Informace jsou v posledních měsících dobré pro akcie a euro, nepříznivé pro dluhopisy.
14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby (08 2015,m/m) 14.30 SEČ - USA: Maloobchodní tržby bez aut (08 2015,m/m)
Očekávání: 0,3 % Očekávání: 0,2%
Předchozí: 0,6 % Předchozí: 0,4 %
Maloobchodní tržby začátkem roku překvapivě opakovaně propadly. Pokles byl vyhrocen propadem cen ropy/benzínu, resp. benzínových pump a korekcí prodeje automobilů. I bez těchto efektů, možná také kvůli chladné zimě, ale maloobchodní tržby zaostaly za očekáváním. Spotřebitelská poptávka se však od jara vrací ke svému dlouhodobému decentnímu tempu růstu. Propad cen ropy, resp. benzínu, sice snižuje tržby benzinových čerpadel a tím i celkové maloobchodní tržby, v delším období by ale tento efekt měl naopak poptávku posílit. Celkově meziročně po očištění o brzdící efekty stále platí, že spotřebitelská poptávka decentně roste. Silnější spotřebitelský sentiment, posílení trhu práce (přestože růst mezd zůstává nízký) a zlevnění energií podporují spotřebu domácností.
14.30 SEČ - USA: Index současných obecných ekonomických podmínek zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State Fedu New Yorku (09 2015)
Očekávání: -0,8
Předchozí: -14,9
Trh čeká po šokujícím prudkém srpnovém propadu podobně silný obrat a vzestup indexu a tím i, z pohledu průmyslových firem regionu, prudké zmírnění poklesu ek. aktivity na minimum po jejím silnějším poklesu v srpnu.
Srpnová data regionu potvrdila pokračující slabost a stagnaci ek. aktivity a v případě průmyslu regionu taky nových objednávek a zaměstnanosti – ukazatele jsou blízko svých dlouhodobých minim. Očekávání ek. vývoje pro příští rok meziměsíčně mírně vzrostlo. V 6ti-měsíčním horizontu výhledy průmyslových firem regionu předpokládají silný růst celkové ek. aktivity a v případě průmyslu regionu taky nových objednávek a investičních výdajů a pouze nižší růst zaměstnanosti, resp. technologických výdajů, avšak očekáváné růsty jsou citelně nižší než loni, naopak jsou blízko ročním minimům.
Také data z jiných regionů ve srovnání s loňským rokem stále signalizují citelně slabší růst ek. aktivity, byť kvůli stále dobrým výhledům (které jsou ovšem taky sníženy) spíše pouze dočasné.
Dopad dat na trhy: Data maloobchodních tržeb jsou momentálně pro trhy smíšené, informace regionální ek. aktivity jsou momentálně spíše nepříznivé pro dolar, akcie a příznivá pro zlato a dluhopisy.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy