Americké trhy v týdnu od 21.2.2005 do 25.2.2005

28.02.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké kapitálové trhy musely v minulém týdnu čelit řadě nepříznivých událostí, i přesto, že se obchodní týden tentokrát skládal jen ze čtyř dnů, ....

Týden od 21. února do 25. února 2005 na amerických trzích

...když Američané slavili v pondělí výročí narození svého prvního prezidenta George Washingtona. Uplynulý týden by se dal charakterizovat nejen drtivou porážkou na začátku týdne, při které blue-chipový index Dow Jones Industrial Average zaznamenal nejvyšší jednodenní ztrátu od počátku roku 2003, ale i poměrně dramatickým třídenním oživením. Hlavní indexy amerických trhů nakonec vykázaly v minulém týdnu růst navzdory úterním výprodejům. Index Dow Jones Industrial Average posílil o 0,52 %, širší Standard & Poor´s 500 přidal 0,81 % a index převážně technologických titulů Nasdaq Composite si k dobru připsal 0,33 %.

Po prodlouženém víkendu poslal téměř šestiprocentní nárůst ceny ropy na 15týdenní maximum nad 51 USD za barel akciové trhy níže. Trhy opět tížily obavy, že dražší energie negativně ovlivní úrokové sazby, firemní zisky a výdaje spotřebitelů. Na poklesu trhů se současně nepříznivě odrazil další pokles amerického dolaru. Samotný index Dow Jones oslabil o 174 bodů, což byl jeho největší bodový pokles od počátku roku 2003.

Do konce týdne již žádný z těchto faktorů neměl na vývoj trhu rozhodující vliv. Tato skutečnost je vcelku zvláštní, když vezmeme v úvahu, že většina z nich přetrvala. Dolar se stále držel na slabé úrovni, ropa v pátek zavírala na ceně 51,49 USD za barel a obavy z inflace byly pouze sotva zmírněny. Určité povzbuzení poskytl ve středu zveřejněný Index spotřebitelských cen (CPI) za měsíc leden, který za tento měsíc vzrostl o pouhé 0,2 procenta. Jedná se o již čtvrtý měsíc v řadě, kdy index vykázal takový růst. Oznámené zvýšení pomohlo zmírnit obavy z inflace pro tento týden, ale určitě neodstranil zásadní obavy.

Úrokové sazby také v minulém týdnu trhům moc nepomohly. Výnos z desetiletých obligací uzavřel týden na 4,25 %. Ke konci týdne již činil 4,27 %.

Ve středu již došlo na amerických akciových trzích k oživení, které ale nebylo příliš impozantní, když vezmeme v úvahu úterní výprodeje. V růstu však trhy pokračovaly i ve čtvrtek a v pátek. Výsledkové zprávy byly i nadále dobré, ale musely se obejít bez specifických zpráv, které by se staly tahounem trhu. Namísto toho se zvýšil počet firem, které vydaly varování ohledně horších než očekávaných výsledků hospodaření za první čtvrtletí.

Dobrá byla i ekonomická čísla, která byla v minulém týdnu zveřejněna. Spotřebitelská důvěra za měsíc únor vzrostla, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za leden byly slabší, než se čekalo (v důsledku poklesu u objednávek dopravních prostředků), a nově podané žádosti o podporu v nezaměstnanosti se stále drží na nízké úrovni. V pátek byl růst hrubého domácího produktu USA  za čtvrté čtvrtletí zrevidován výše z 3,1 % na 3,8 %. Na tomto není nic překvapivého, ale zřejmě byla revize dostatečná natolik, aby poskytla akciím potřebnou podporu. Stávající odhady hovoří o zvýšení HDP v prvním pololetí tohoto roku o zhruba 3,5 – 4 %, což představuje velmi dobrý růst, který je současně nad dlouhodobými trendy. Ekonomický výhled je velmi pozitivní.

Ze sektorového hlediska mají za sebou další dobrý týden výrobci oceli, základních materiálů a energie. Společnost Exxon Mobil předčila firmu General Electric jako společnost s největší tržní hodnotou. Smíšené výkony podaly banky, farmaceutické společnosti a tituly z technologických oborů.
Kapitálové trhy vstupují do měsíce března s obvyklými varováními ohledně horších než očekávaných výsledků před výsledkovým obdobím za první čtvrtletí. Největší otázkou zůstává vývoj inflace a úrokových sazeb. Výsledkový kalendář pro nadcházející týden je velmi slabý, když za zmínku stojí pouze výsledky společnosti Costco, které budou zveřejněny ve středu. Ekonomickému kalendáři dominuje páteční report z trhu práce za měsíc březen.

Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:

  • Pondělí: Osobní příjmy za leden (odhad -2,6 %); Osobní spotřeba za leden (odhad +0,1 %); Chicago PMI za únor (odhad 60,0); Prodeje nových domů za leden (odhad 1,125 mil. jednotek)
  • Úterý: ISM Index za únor (odhad 57,0)
  • Středa: -
  • Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 26. února (odhad 310 tis.); Produktivita, revidovaný odhad za 4/Q (odhad +1,3 %); ISM služby za únor (odhad 60,0)
  • Pátek: Změna počtu pracovních míst za únor (odhad 225 tis.); Míra nezaměstnanosti za únor (odhad 5,3 %); Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity, revidovaný odhad za únor (odhad 94,9); Průmyslové zakázky za leden (odhad +0,3 %)

Autor článku

Klára Štěpánková  

Články ze sekce: INVESTICE