Aktuálně: Prosincový kontrakt S&P 500 slábne 1,0 % d/d na 1912 po včerejším mírném poklesu při podprůměrném zobchodovaném objemu akcií na amerických burzách. Zvýšení poklesu průmyslové aktivity Číny (nejvíce za posledních 6 a půl let) vyvolalo pokles cen akcií např. sektorů materiály a energie 2,1%, resp 1,4%. Segment materiálů vedl pokles akciového indexu druhý den v řadě. Sentiment slábnoucí Číny byl markantní taky např. při obchodování akcií Boeingu, jejichž cen klesla 1,7% přestože firma získala zakázku pro čínské letectvo v hodnotě 38 mld. USD. Pokles cen energií zařídily ale hlavně informace o poklesu zásob benzínu USA a s ním spojený pokles ceny ropy o více než 4%.
Makroekonomické události dnes: Obchodování dnes bude ovlivněno makroekonomickými informacemi: Prodeje nových domů (16.00 SEČ) a vystoupení šéfky Fedu Yellenové na téma Inflační dynamika a monetární politika. Prodeje nových domů pokračují v decentním růstu což je dobrá zpráva pro akcie. Komentáře Yellenové následují krátce po zasedání Fedu monetární politiky. Centrální banka hlavní úr. sazbu nezměnila hlavně kvůli obavám z pokračování/dopadů slabosti čínské a světové ekonomiky a akciových trhů na americké hospodářství. Kontinuita rétoriky a taky konsensuální tón rétoriky, který má Yellenová v popisu práce navíc za situace nejistoty střetu solidního vývoje domácí ekonomiky a tlaků na ek. oslabení ze zahraničí zřejmě nepřinesou zásadní překvapení a změnu pohledu trhů. Rozhodou až příští ek. data a do té doby bude trvat nejistota, která je spíše nepříznivá pro akcie.
Celkový pohled: Ostrá korekce trhu od konce srpna pokračuje. Oslabení čínské ekonomiky a propad čínského akciového trhu vyvolává obavy a nejistotu z oslabení poptávky po zahraničním zboží a službách a tedy globálního ek. růstu, což se přenáší na poklesy cen akcií na světových burzách. Hrozí tak přímé oslabení amerického exportu, průmyslu. To vše zvyšuje nejistotu spotřebitelského a investičního sentimentu a hrozí oslabením dosud posilujícího solidního růstu americké ekonomiky. Navíc situace v Číně a čínského akciového trhu ale je trvaleji nepříznivá s nebezpečím dalšího oslabení a světové akciové burzy vykazují v posledních týdnech silnou korelaci s tímto trhem.
Technický pohled: Odmítnutí klíčovou rezistence 1992 potvrzuje konsolidaci trhu od konce srpna. Hlavní podpory indexu jsou alokovány na 1800 – 1831, případně 1727. Pro potvrzení prodloužení korekce, trvalejšího obratu a růstu k letním maximům by trh potřeboval přejít 1992. Pak by se trhu otevřel prostor pro silnější růstový impuls k 2011, 2020 a pivotní rezistentní zóně 2024 – 2061. Obchodování nad touto oblastí nyní vypadá pro příští týdny a měsíce příliš ambiciózně, přesto pokud i zde by trh uspěl, otevřela by se cesta k překážkám 2105, 2110, 2126 a rekordu 2134.
Fundamentální pohled: V dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu. Americké hospodářství dosud vykazuje stabilní solidní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem a taky nebezpečí slábnutí světové ekonomiky.
Výhled: Akciím může pomoci, že Fed může kvůli možnému oslabení růstu americké ekonomiky minimálně chtít odložit zvyšování úr. sazeb z předpokládaného zářijového termínu dále do podzimu či na konec roku. I tak ale ještě důležitější pro vývoj S&P 500 indexu bude očekávaný vývoj ekonomiky. Za nejisté situace a zhoršeného fundamentálního výhledu bude velmi těžké vrátit se zpět do multiletého růstového trendu. Trh tak může pokračovat v konsolidaci na nižších úrovních s nebezpečím poklesu. Na druhou stranu ale v případě pokračujícího slábnutí růstu čínské ekonomiky resp. akciového trhu by se korelace s tímto trhem mohla snižovat. Investoři možná nebudou ochotni tolik snížit valuaci amerického akciového trhu, když hrozí “pouze” určitá redukce růstu světové, resp. americké ekonomiky, nikoliv jeho zastavení jako v případě světové finanční krize v letech 2008 – 2009.
Fed a akciový trh dlouhodobě: Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu měla být ve výši 0-1,75 %. Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % lze předpokládat případné zahájení jejího zvyšování podle vyhodnocení dopadu zpomalení růstu čínské a světové ekonomiky na americkou ekonomiku. Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky (v podobě vyšších úr. sazeb) a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer. Převládá tak vize, že by trend monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika dlouhodobě rostou.
Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.
www.highsky.cz - obchodník s cennými papíry I forex I komodity I akciové indexy