Americké trhy v týdnu od 28.2.2005 do 4.3.2005

07.03.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké trhy hlásí za uplynulý týden růst díky pátečnímu reportu z trhu práce. Kapitálové trhy ve Spojených státech amerických mají za sebou další úspěšný týden, ve kterém blue-chipový index Dow Jones Industrial Average zpevnil o 0,91 %, index převážně technologických titulů Nasdaq Composite posílil o 0,25 % a širší Standard & Poor´s 500 přidal 0,89 %.

Cena ropy vzrostla za poslední týden z 51,49 USD na 53,78 USD za barel. Výnos z desetiletých obligací vzrostl z 4,26 % na 4,31 %. Tyto faktory držely růst trhů pod kontrolou po první čtyři obchodní dny a během této doby indexy pouze přešlapovaly na místě a zaznamenaly pouze minimální změny. Změna měla přijít až v pátek, kdy silný report z amerického trhu práce za měsíc únor přivedl hlavní indexy k růstu a současně k dobrému posílení za celý týden. V pátek index Dow Jones Industrial Average vymazal mírnou ztrátu za předchozí dny, když vzrostl o 108 bodů na svoji nejvyšší úroveň za více než 3,5 roku.

Za vykázaným růstem stojí zpráva amerického ministerstva práce, že americká ekonomika vytvořila za měsíc únor silných 262 000  nových pracovních míst, když se pracovníci v automobilovém průmyslu vrátili z dočasného vysazení práce a stavební aktivita opět vzrostla po chladném lednu. Ekonomové v průměru očekávali, že američtí zaměstnavatelé během února vytvoří 220 000 nových pracovních příležitostí. Dalším faktorem, který působil příznivě na situaci na trhu, byla skutečnost, že hodinová mzda zůstala beze změny na 15,90 USD poté, co v předchozích dvou měsících vzrostla o 0,3 % na 0,2 %. Tento fakt zmírnil obavy z inflace postavené na zvyšování mezd.

Uplynulý týden nebyl zahájen příliš slibně. Pondělní obchodování uzavřely hlavní indexy v červených číslech, když rostoucí ceny ropy a rozruch v biotechnologickém sektoru dostaly americké akcie pod tlak. V úterý se nálada na trhu oživila, i přes zprávu, že prodeje automobilů vykázaly za měsíc leden mírný pokles. Středeční obchodování uzavřely akcie s minimálními změnami ale po proměnlivém obchodování. Šéf Federálního rezervního systému Alan Greenspan předstoupil před zástupce Kongresu a ve svém projevu opět uvedl, že se americká ekonomika vyvíjí dobře, a index Dow Jones Industrial Average zareagoval na Greenspanova slova posílením na 3,5leté maximum. Ve čtvrtek se trhy vyvíjely smíšeně, a to i navzdory některým skvělým zprávám od amerických maloobchodníků, kteří v tento den reportovaly srovnatelné tržby za měsíc únor. Společnost Wal-Mart oznámila 4,1% nárůst tržeb z obchodů otevřených déle než jeden rok, společnost Costco reportovala nárůst o 7,0 % a firma Target vykázala zvýšení o 9,0 %.

Uplynulý týden nebyl příliš bohatý na výsledkové zprávy. Ačkoliv některé maloobchodní společnosti reportovaly dobré výsledky za poslední čtvrtletí, žádná z těchto zpráv nevyvolala větší odezvu trhu. Naneštěstí se v tomto týdnu zvýšil počet firem, které vydaly varování ohledně horších než očekávaných hospodářských výsledků za první kvartál. Neuspokojivou projekci vydaly společnosti jako NICOR, Tiffany, Macrovision, TIBCO, Lear, Verity a Costco.

Zprávy z korporátního sektoru byly všeobecně pozitivní. Maloobchodní společnost Federated Department Stores oznámila akvizici společnosti May Department Stores a zdravotnická a kosmetická firma Johnson & Johnson oznámila převzetí firmy Closure Medical. Počítačová firma Dell Inc. oznámila zpětný odkup akcií až za 10 mld. USD a telekomunikační společnost Verizon Communications zvýšila čtvrtletní dividendu.

Mezi sektory, kterým se v minulém týdnu obzvlášť dařilo, se zařadil energetický sektor, základní materiály a spotřební produkty. Technologické tituly se rallye neúčastnily a Nasdaq Composite stále za tento rok ztrácí 5 procent, zatímco indexy Dow Jones a S&P 500 se vyvíjí s růstem. Finanční tituly i nadále zaostávají kvůli obavám z vyšších úrokových sazeb a ani tituly ze zdravotnického sektoru se tentokrát nechytly.

V příštím týdnu je na programu pouze hrstka ekonomických čísel a výsledky oznámí snad jen několik maloobchodních společností, z nichž by ale žádná neměla výrazněji ovlivnit vývoj obchodování. Největší událostí je update čtvrtletních výsledků polovodičové společnosti Intel, se kterým firma přijde ve čtvrtek po uzavření obchodování. Na dnešek naplánovaný update výsledků společnosti Texas Instruments by mohl také vývoj obchodování na amerických trzích ovlivnit.

Očekávané ekonomické události v nadcházejícím týdnu:

  • Pondělí: Spotřebitelské úvěry za leden (odhad 4,8 mld. USD)
  • Úterý: -
  • Středa: Béžová kniha Fedu
  • Čtvrtek: Nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 5. března (odhad 310 tis.); Zásoby velkoobchodů za leden (odhad +0,7 %); Státní rozpočet za únor (odhad -91,5 mld. USD)
  • Pátek: Obchodní bilance za leden (odhad -56,7 mld. USD)

Autor článku

Klára Štěpánková  

Články ze sekce: INVESTICE